Volley League ανδρών: «Με το δεξί» στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός, επικράτησε με 3-0 σετ του Μίλωνα [βίντεο] - iefimerida.gr

Ολυμπιακός-Μίλων, ημιτελικά Volley League
Ολυμπιακός-Μίλων, ημιτελικά Volley League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Volley League των Ανδρών, έκανε ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαμψαν με 3-0 σετ την αντίσταση του Μίλωνα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση των πλέι οφ, γράφοντας το 1-0 στη σειρά, πριν αυτή μεταφερθεί στην έδρα του Μίλωνα (14/3).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο σετ, κράτησαν στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα, ενώ άγγιξαν το 0-1, όταν προηγήθηκαν με 19-21. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 5-0, γράφοντας το 24-21 και παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και στα μέσα του σετ βρέθηκαν στο ισόπαλο 16-16. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έβγαλε και πάλι αντίδραση την κατάλληλη στιγμή, ξέφυγε με 23-18 και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το 25-22.

Στο τρίτο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν αγχώθηκε μέχρι το 25-21 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων, ενώ του Μίλωνα από 4 άσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Γκουσταβάο 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/11 επ., 12% υπ. - 12% άριστες), Ζουπάνη 8 (7/21 επ., 1 άσος), Τράβιτσα 4 (0/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τζούριτς 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (9/23 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 25% υπ. - 25% άριστες), Παγένκ 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 9 (5/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 3 (3/15 επ.), Μολίνα 8 (7/25 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 30% άριστες), Πολουγιάν 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 46% άριστες), Χερ 1 (1 άσος) / Χανδρινός (λ., 38% υπ. - 31% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 5 (5/14 επ.)