Volley League: Μία... ανάσα από τους τελικούς ο Ολυμπιακός, έκανε το 2-1 στη σειρά με τον Μίλωνα [βίντεο] - iefimerida.gr

Ολυμπιακός-Μίλων, ημιτελικά Volley League
Ολυμπιακός-Μίλων, ημιτελικά Volley League / Φωτογραφία: Eurokinissi / ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ

Μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Volley League βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά την ανάκτηση του προβαδίσματος (2-1) στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ με τον Μίλωνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» υπερασπίστηκαν την έδρα τους με 3-1 σετ στο κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μελ. Μερκούρη», στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα και πλέον με «διπλό» την προσεχή Πέμπτη (21/3) στη Νέα Σμύρνη τυπώνουν «εισιτήριο» για τις καταληκτικές «μάχες» του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε στο πρώτο σετ τη δυναμική εκκίνηση του, όταν προηγήθηκε με 7-2, ενώ ακόμα κι όταν ο Μίλωνας μείωσε σε 12-11 είχε το καθαρό μυαλό και την αποτελεσματική επίθεση για να απαντήσει με σερί 4-0 και να μην απειληθεί ξανά μέχρι το 25-18.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 8-4 και «πατώντας» στα λάθη του Μίλωνα διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 25-19.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο σετ, προσπέρασαν με +3 (15-18) και δεν κοίταξαν πίσω μέχρι το 20-25 και το 2-1.

Ωστόσο, στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τους άσους του, ξέφυγε με 14-10 και ουσιαστικά μπήκε πρόωρα σε τροχιά νίκης, η οποία ήρθε με το τελικό 25-17.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-17)