Volley League: Αρνείται να «πεθάνει» ο Μίλωνας, νίκησε 3-0 τον Ολυμπιακό και έκανε το 2-2 στην ημιτελική σειρά - iefimerida.gr

Μίλωνας-Ολυμπιακός, Volley League
Μίλωνας-Ολυμπιακός, Volley League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Με εξαιρετική εμφάνιση και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο Μίλων νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ στη Νέα Σμύρνη, στον 4ο αγώνα της ημιτελικής σειράς της Volley League.

Πλέον, η πρόκριση στους τελικούς (όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός) θα κριθεί στο 5ο και καθοριστικό παιχνίδι που θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (25/3, 19:00) στο κλειστό του Ρέντη.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν στο σκορ πόντο-πόντο, μέχρι το μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων που τους έφερε στο +3 (21-18) και τους επέτρεψε με τα καλά σερβίς τους να φτάσουν στο 1-0 με 25-22. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, όμως ο Μίλωνας πήρε ξανά ένα σημαντικό προβάδισμα με 17-13 και παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των «ερυθρόλευκων», κατάφερε να κλείσει το σετ με το οριακό 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Ιντάλγκο έβαλε μεγαλύτερη πίεση με τα σερβίς του στην υποδοχή του Μίλωνα, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-3, έφτασαν στο 18-13 κι έβαλαν τις βάσεις για το 3-0, το οποίο και «σφράγισαν» με 25-21.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα των play off και play out της Volleyleague:

ΘΕΣΕΙΣ 1-4 - ΠΕΜΠΤΗ 21/3/2024 (4οι αγώνες)

• ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3 (21-25, 23-25, 25-18, 19-25)
  • Μίλων - Ολυμπιακός 3-0 (25-22, 25-23, 25-21)

ΘΕΣΕΙΣ 5-7 - ΚΥΡΙΑΚΗ 24/4/2024

• «Αλέξανδρος Νικολαΐδης» 18:00 Πήγασος Πολίχνης - Άθλος Ορεστιάδας (διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης)

PLAY OYT - ΚΥΡΙΑΚΗ 24/4/2024 (3ος αγώνας)

• Παραλία 19:00 Καλαμάτα 80 - Φοίνικας Σύρου (διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης)