US Open: Στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς -Επικράτησε με 3-0 σετ του Κρέσι - iefimerida.gr

US Open: Στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς -Επικράτησε με 3-0 σετ του Κρέσι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βγάζει άμυνα
Στον τρίτο γύρο του US Open προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: AP

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να προκριθεί στον τρίτο γύρο του US Open για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Ελληνας τενίστας επικράτησε με 3-0 σετ του Αμερικανού Μάξιμ Κρέσι, στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα της Τετάρτης στις ΗΠΑ. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε σε δύσκολη θέση στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε στο τάι μπρέικ (7-6), με επί μέρους σκορ 7-2. Στο δεύτερο σετ βελτιώθηκε σημαντικά και προηγήθηκε με 3-0 για να πάρει τελικά το σετ με 6-3.

Στο τρίτο σετ οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους ως το 4-4. Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε το κρίσιμο μπρέικ και σέρβιρε για τη νίκη. Δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε το γκέιμ και το σετ με 6-4 και ταυτόχρονα και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Επόμενος αντίπαλος για τον Τσιτσιπά θα είναι ο Κροάτης Μπόρνα Τσόριτς (Νο27) ο οποίος νωρίτερα είχε επικρατήσει του Αργεντινού Λοντέρο με 3-2 σετ (7-5, 4-6, 6-7, 6-2, 6-3). Τσόριτς και Τσιτσιπάς έχουν συναντηθεί μόλις μία φορά στο παρελθόν, το 2018 στο Masters της Ρώμης, όπου ο Ελληνας άσος τον είχε αποκλείσει στην φάση των «64», σε ένα ματς που ωστόσο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, αφού ο Κροάτης εγκατέλειψε στο πρώτο σετ λόγω τραυματισμού κι ενώ έχανε με 4-1.