US Open: Στον 2ο γύρο σταμάτησε η πορεία της Γραμματικοπούλου

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου / Φωτογραφία: AP photos

Στον 2ο γύρο σταμάτησε η πορεία της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου στο φετινό US Open, καθώς δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Ελίζ Μέρτενς.

Η Ελληνίδα αθλήτρια δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις υπερβάσεις στο αμερικανικό Γκραν Σλαμ, καθώς ηττήθηκε με straight σετ από τη Βελγίδα, Νο16 στον κόσμο. Ετσι, μπήκε τέλος σε μια πορεία μετά από τρία ματς στα προκριματικά και ένα στον 1ο γύρο. Η ποιότητα και η εμπειρία της αντιπάλου έκαναν τη διαφορά...

Η Γραμματικοπούλου έχασε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-2 και βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του δεύτερου με 3-0. Παρόλα αυτά με το τρίτο brake στον αγώνα κι αφού κράτησε για πρώτη φορά το σερβίς της, μείωσε σε 3-2, δείχνοντας πως είχε… σφυγμό και δεν θα «παρέδιδε εύκολα τα όπλα».

Στο έκτο game η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε… στις λεπτομέρειες και κάπου εκεί όλα τελείωσαν με την Μέρτενς να παίρνει εύκολα τα άλλα δύο games και να φτάνει στο 6-2 και στην πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Ο αγώνα διακόπηκε προσωρινά στο δεύτερο σετ κι ενώ η Μέρτενς είχε το προβάδισμα με 5-2 στα games, λόγω της βροχής που ξεκίνησε στη Νέα Υόρκη. Οι δύο αθλήτριες μάζεψαν τα πράγματά τους και μπήκαν στα αποδυτήρια, από όπου επέστρεψαν μετά από περίπου μισή ώρα. Η διακοπή δεν άλλαξε τα δεδομένα στην αναμέτρηση με την Βελγίδα να κρατά το σερβίς της και να φτάνει στο 6-2.