US Open: Πρόκριση στον δεύτερο γύρο για Σάκκαρη – Επικράτησε με 2-1 σετ της Βέγκελε - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει με σφιγμένη γροθιά
Στον δεύτερο γύρο του US Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία: AP

Στον δεύτερο γύρο του US Open προκρίθηκε έστω και δύσκολα η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-1 σετ της Ελβετίδας Στέφανι Βέγκελε έπειτα από 2 ώρες και πέντε λεπτά, σε ένα παιχνίδι όπου είχε αρκετά λάθη. Η Σάκκαρη πήρε το πρώτο σετ εύκολα με 6-3, αλλά μετά παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Στο δεύτερο σετ έχανε με 3-0, ισοφάρισε σε 3-3, αλλά το έχασε με 6-3. Στο τρίτο οι δύο τενίστριες ήταν μαζί στο σκορ ως το 5-5, με την Σάκκαρη να κάνει το κρίσιμο μπρέικ και να κερδίζει τελικά το σετ με 7-5 και μαζί και την πρόκριση.

Παρά τα 7 διπλά λάθη στο σερβίς και τα 35 αβίαστα λάθη (1 και 27 για την αντίπαλό της), πήρε τη νίκη χάρη στους 37 winners και τους 6 άσους της (23 και 2 για την Βέγκελε) και πλέον βρίσκεται στον δεύτερο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Μπερνάρντα Πέρα, Νο61 στην παγκόσμια κατάταξη.