US Open: Μεγάλη νίκη για τη Παπαμιχαήλ -Απέκλεισε την Νιεμάιερ και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο - iefimerida.gr

Δέσποινα Παπαμιχαήλ
Δέσποινα Παπαμιχαήλ / Φωτογραφία AP

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ σημείωσε μία από τις σημαντικότερες νίκες της καριέρας της, στο US Open, νικώντας τη Γερμανίδα Τζουλ Νιεμάιερ.

H Ελληνίδα τενίστρια συμμετείχε στον πρώτο προκριματικό γύρο, απέναντι στο Νο4 του ταμπλό και Νο89 στον κόσμο, την Γερμανίδα Τζουλ Νιεμάιερ, την οποία και απέκλεισε με 2-0 σετ (6-3, 6-4)!

Η Παπαμιχαήλ προκρίθηκε μέσα σε 1 ώρα και 29 λεπτά, έχοντας 5 άσους και 3/5 κερδισμένα break points.

Tεράστια νίκη για την τενίστρια από την Πρέβεζα απέναντι σε Top 100 παίκτρια, η οποία μόλις πέρυσι στο Wimbledon είχε φτάσει ως τα προημιτελικά και στο US Open ως την φάση των «16». Επόμενη αντίπαλος θα είναι μία εκ των Ζβονάρεβα και Φουρλίς, σε ένα ακόμη δύσκολο διασταύρωμα.

Αποκλείστηκε η Γραμματικοπούλου

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου είχε θεωρητικά πιο βατή αντίπαλο, την Γιαπωνέζα Χαρούκα Κάτζι, Νο 222 στον κόσμο, αλλά ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-3). Και στα δύο σετ είχε προβάδισμα, αλλά δέχτηκε σερί game από την αντίπαλό της.

Στο δεύτερο προηγήθηκε με 3-0, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το break της και έχασε 6 games στη σειρά για να αποχαιρετήσει την διοργάνωση, στην οποία πέρυσι είχε φτάσει ως τον 2ο γύρο στο κυρίως ταμπλό.