US Open: Επεσε μαχόμενη η Σάκκαρη από τη Σερένα Γουΐλιαμς - iefimerida.gr

US Open: Επεσε μαχόμενη η Σάκκαρη από τη Σερένα Γουΐλιαμς

Πανηγυρίζει η Μαρία Σάκκαρη
Πανηγυρίζει η Μαρία Σάκκαρη/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Μαρία Σάκκαρη έπεσε μαχόμενη από την Σερένα Γουίλιαμς και αποκλείστηκε φάση των «16» του US OPEN.

Eκανε μια τιτάνια προσπάθεια ώστε να κερδίσει για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες την Σερένα Γουίλιαμς, προηγήθηκε με break στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της με συνέπεια η Αμερικανίδα να περάσει στα προημιτελικά με 2-1 σετ, 6-3, 6-7(6), 6-3.

Στο πρώτο σετ, η Σερένα παίζοντας γεμάτη ενέργεια είχε στριμώξει στα σχοινιά την Σάκκαρη. Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, πήρε το πρώτο σετ με 6-3. Στο δεύτερο όμως τα πράγματα άλλαξαν. Η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνισή της στο κορμί της 38χρονης Γουίλιαμας και η Ελληνίδα αθλήτρια παίζοντας εξαιρετικά το εκμεταλλεύτηκε το έπακρον, δεν το έβαλε κάτω ούτε όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο τάι μπρέικ και οδήγησε το ματς σε τρίτο σετ.

Στο τρίτο σετ, η Μαρία Σάκκαρη υπέκυψε σε πολλά αβίαστα λάθη και επέτρεψε στην Γουίλαμς με την μεγάλη εμπειρία της να της... δέσει τα χέρια. Καθοριστικό ήταν το μπρέικ που έκανε η Αμερικανίδα στο 5-3, που στη συνέχεια της έδωσε το ματς.

Ήταν μια τεράστια ευκαιρία για την 25χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια για να πετύχει τόσο την μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της όσο και την μεγαλύτερη πρόκριση της καριέρας της αλλά, κόντρα στην πιθανώς καλύτερη τενίστρια όλων των εποχών, της έλειψαν κάποιες ελάχιστες λεπτομέρειες για να το καταφέρει.

Υπενθυμίζουμε πως δύο εβδομάδες νωρίτερα, οι δύο τενίστριες είχαν βρεθεί και πάλι αντιμέτωπες. Το πρώτο σετ, είχε κερδίσει η πολύπειρη Αμερικανίδα, ενώ στο δεύτερο είχε επικρατήσει η Σάκκαρη και πάλι το τάι μπρέικ με 7-6. Αυτή ήταν και μοναδική φορά που είχαν διασταυρώσει τα ξίφη τους, ενώ τώρα η Γουίλιαμς πήρε... εκδίκηση.