US Open: Ξεκίνησε δυνατά η Σάκκαρη, νίκησε 2-0 την Κόστγιουκ και πέρασε στον δεύτερο γύρο - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία: AP IMAGES

Με καλή εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του US Open.

Η Ελληνίδα τενίστρια, Νο17 στο ταμπλό, επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-3) της Ουκρανής Μάρτα Κόστγιουκ και θα περιμένει μία εκ των Σεβάστοβα ή Σινιάκοβα στην επόμενη φάση. Η Σάκκαρη έπαιξε επιθετικά και παρά τα 6 διπλά λάθη στο ματς και τα 24 αβίαστα λάθη (1 και 17 αντίστοιχα για την Ουκρανή) είχε και 8 άσους και 27 winners έναντι 1 και 11 της Κόστγιουκ, για να πάρει το εισιτήριο στον δεύτερο γύρο. «Κλειδί» για την πρόκριση και δύο καθοριστικά μπρέικ στα δύο σετ.

H Κόστγιουκ πήρε τα πρώτα δύο games του πρώτου σετ, αλλά η αντίδραση της Σάκκαρη ήταν άμεση για την ισοφάριση (2-2). Μετά από κλειστή «μάχη» (4-4), η Σάκκαρη πέτυχε καθοριστικό δεύτερο μπρέικ στην αντίπαλό της για το 5-4 και «καθάρισε» το πρώτο σετ με 6-4, έπειτα από 40 λεπτά.

Η Σάκκαρη είχε βρει ρυθμό και με σαφή ανωτερότητα προηγήθηκε με 2-0. Αν και η Ουκρανή έκανε μπρέικ στη Σάκκαρη για το 2-2, το Νο 18 στην παγκόσμια κατάταξη, Μαρία Σάκκαρη έσπασε ξανά το σερβίς της αντιπάλου της για το 4-3. Διατήρησε το δικό της σερβίς για το 5-3 και εν τέλει πήρε το ματς με ένα ακόμη μπρέικ για το 6-3 έπειτα από 50 λεπτά.

Ο πρώτος γύρος του US Open έκλεισε ιδανικά για το ελληνικό τένις που πανηγύρισε τρεις προκρίσεις καθώς πέραν του Στέφανου Τσιτσιπά και της Σάκκαρη, πέρασε και η… πρωτάρα στο US Open Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου.