US Open: Αναβολή στα περισσότερα ματς λόγω βροχής – Ανάμεσά τους και το παιχνίδι της Σάκκαρη

Η βροχή έφερε αναβολή σχεδόν σε όλα τα ματς της ημέρας στο US Open / Φωτογραφία: AP

Η βροχή τα χάλασε στους διοργανωτές του US Open καθώς σχεδόν όλο το πρόγραμμα της ημέρας ματαιώθηκε.

Ανάμεσα στα παιχνίδια ήταν και αυτό της Μαρίας Σάκκαρη με την Σουάι Πενγκ, το οποίο ξεκίνησε μετά από έξι ώρες καθυστέρηση, αλλά μετά από δύο γκέιμς, διακόπηκε και πάλι. Το σκορ είναι στο 1-1 στο πρώτο σετ, με την Σάκκαρη και την Κινέζα αντίπαλό της, να είναι αναγκασμένες να παίξουν πάλι σήμερα, πράγμα που σημαίνει πως η νικήτρια θα χρειαστεί να παίξει και πάλι μέσα σε 24 ώρες.

Μόνο τα ματς στα δυο κεντρικά γήπεδα το Arthur Ashe Stadium και το Louis Armstrong Stadium, γίνονται κανονικά οι αναμετρήσεις, καθώς έχουν κλειστή οροφή. Από τα ματς που έγιναν, τα φαβορί πήραν την πρόκριση, με τον Φέντερερ να κερδίζει 3-1 σετ τον Τζουμούρ (3-6, 6-2, 6-3, 6-4), τον Νισικόρι να επικρατεί του Κλαν με 3-1 επίσης (6-2, 4-6, 6-3, 7-5) και τον Ντιμιτρόφ να περάνει άνευ αγώνα καθώς αποσύρθηκε ο Τσόριτς.