Τζούντο: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ιωάννης Κωστελίδης -Δείτε τον τελικό και την απονομή του χρυσού μεταλλίου - iefimerida.gr

Τζούντο: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ιωάννης Κωστελίδης
Τζούντο: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ιωάννης Κωστελίδης / Φωτογραφία: Screenshot

Ο τζουντόκα Ιωάννης Κωστελίδης σήκωσε ψηλά την ελληνική σημαία, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα +90κ. στο Naples Cadet European Cup 2023, που διεξάγεται αυτές τις ημέρες (11-12/02) στη Νάπολη της Ιταλίας.

Ο Έλληνας αθλητής νίκησε στον μεγάλο τελικό τον Ιταλό Εμιλιάνο Ρόσι που αγωνιζόταν... εντός έδρας, ανεβαίνοντας έτσι στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Για να περάσει στον τελικό ο Κωστελίδης στα ημιτελικά ξεπέρασε το εμπόδιο του Γάλλου, Ζεάν Πασκάλ Μπι Γκόλι Ντα Κόστα.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε, ο αντίπαλος του Κωστελιδη στον τελικό, Εμιλιάνο Ρόσι, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν οι Ζεάν Πασκάλ Μπι Γκόλι Ντα Κόστα (Γαλλία) και Στέφαν Κόβινιτς (Μαυροβούνιο).