Τσιτσιπάς: Με Αγκούτ στον τελικό της Μαγιόρκα -Τι ώρα και ημέρα θα διεξαχθεί η αναμέτρηση

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε backhand κατά τη διάρκεια αγώνα / Φωτογραφία: AP Photo-Daniel Cole

Ο Ισπανός Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του τουρνουά τένις της Μαγιόρκα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε νωρίτεραμε 2-0 σετ του Μπέντζαμιν Μπονζί και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Ο Αγκούτ κέρδισε στα ημιτελικά τον Αντουάν Μπελιέρ με 7-6, 6-2 σε 1 ώρα και 18 λεπτά.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Αγκούτ άφησε εκτός διοργάνωσης το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ντανίλ Μεντβέντεφ, τον οποίο νίκησε με 2-0 σετ.

Πότε θα διεξαχθεί ο τελικός ανάμεσα σε Τσιτσιπά και Αγκούτ

Το Σάββατο στις 4 το απόγευμα ώρα Ελλάδος ο Αγκούτ θα βρεθεί για πρώτη φορά στον δρόμο του Στέφανου σε τελικό, αλλά για τρίτη συνολικά.

Οι προηγούμενες δύο ήταν αμφότερες στην Αυστραλία. Η πρώτη στο Australian Open του 2019, όπου ο Στέφανος επικράτησε με 3-1 σετ στα προημιτελικά και η άλλη στο ATP Cup πέρυσι, όπου και πάλι ο Τσιτσιπάς είχε κερδίσει, αυτή τη φορά με 2-0 σετ.

Και τα 6 games που έχουν παίξει πάντως ήταν κλειστά, καθώς στη Μελβούρνη ο Στέφανος κέρδισε με 7-5, 6-4, 4-6, 7-6, ενώ στο τουρνουά των εθνικών ομάδων επικράτησε με 7-5, 7-5.