Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε... εκδίκηση από τον Χάνφμαν και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Αμβέρσας - iefimerida.gr

O Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει με κραυγή
Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: AP

Τέσσερις μήνες μετά τον αποκλεισμό του στη Μαγιόρκα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε «εκδίκηση» από τον Γιάνικ Χάνφμαν στην Αμβέρσα και με 2-0 σετ επί του 31χρονου Γερμανού (Νο56 στον κόσμο) πήρε την πρόκριση για τους ημιτελικούς του European Open.

Αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή στην τετράδα θα είναι ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στον Άρθουρ Φις (Γαλλία) και Χουάν Πάμπλο Βαρίλας (Περού), με τον οποίο θα ολοκληρωθεί το σημερινό πρόγραμμα.

Το Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης έφτασε στη νίκη κατακτώντας με 6-3 και τα δύο σετ, μετά από 70 λεπτά αγώνα, και για 2η φορά στην καριέρα του (η πρώτη ήταν το 2017) θα βρεθεί στους «4» του τουρνουά της Αμβέρσας.

Σημειώνεται ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο αδελφός του, Πέτρος, έχουν περάσει ήδη στα ημιτελικά του διπλού, όπου θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο (21/10) τους Αρνεόντο (Μονακό) και Βάισμπορν (Αυστρία).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ