Ο Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Vienna Open -Κέρδισε 2-0 τον Ντιμιτρόφ - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

O Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε δύσκολη νίκη με 2-0 σετ από τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Vienna Open εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Τιαφό-Λάγιοβιτς.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε την ανατροπή του πρώτου σετ και επικράτησε με 2-0 σετ του Βούλγαρου, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Vienna Open.

Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος στο πρώτο σετ με τους δύο μονομάχους να μην καταφέρουν να «σπάσουν» το σερβίς ο ένας του άλλου. Το ματς πήγε στο 6-6, ωστόσο, στο τάι μπρέικ ο Ντιμιτρόφ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Έλληνα πρωταθλητή και κατάφερε να πάρει σοβαρό προβάδισμα νίκης, προηγούμενος με 4-1.

Ο 23χρονος, όμως, δεν το έβαλε κάτω, έβγαλε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και αφού κατάφερε να σώσει τρία σετ πόιντ, ήταν εκείνος που στο φινάλε πανηγύρισε κάνοντας το 1-0 με 7-6.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Τσιτσιπάς είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια, κατάφερε να διατηρήσει το σερβίς του. Οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν «χέρι-χέρι» στα 8 πρώτα games (4-4), ωστόσο, το νο3 της παγκόσμιας με αντεπίθεση πήρε τα δύο επόμενα και τη νίκη με 6-4.

Με αυτή τη νίκη, ο Τσιτσιπάς έφτασε τις 55 μέσα στο 2021.