Τσιτσιπάς: Πετυχημένη πρεμιέρα στο τουρνουά του Χάλε -Νίκη με 2-1 σετ επί του Γάλλου Μπονζί - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε backhand κατά τη διάρκεια αγώνα
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε backhand κατά τη διάρκεια αγώνα / Φωτογραφία: AP Photo-Daniel Cole

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πετυχημένο ντεμπούτο στο τουρνουά του Χάλε στη Γερμανία, καθώς επικράτησε με 2-1 σετ του Μπενζαμέν Μπονζί.

Με αυτόν τον τρόπο το κορυφαίο ελληνικό δίδυμο του τένις έκανε το 2x2 επί γερμανικού εδάφους και, μάλιστα, απέναντι σε τενίστες από τη Γαλλία.

Έτσι, μετά την Μαρία Σάκκαρη, όπου με επίδειξη δύναμης επικράτησε με 2-0 σετ της Λεολιά Ζανζάν το μεσημέρι της Τρίτης (14/06), λίγο αργότερα -αν και δυσκολεύτηκε- και ο Τσιτσιπάς επικράτησε του αντιπάλου του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε πολύ δύσκολα το πρώτο σετ με 7-6 (1), δεν… εμφανίστηκε στο δεύτερο, όπου ο Μπονζί ισοφάρισε με επίδειξη δύναμης (6-1), ωστόσο, στο τρίτο και καθοριστικό ο 23χρονος ήταν πολύ σοβαρός, έκανε break στο 4ο game και από κει και πέρα δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη (6-3).

Με τον τρόπο αυτό το Νο 2 του ταμπλό στο ντεμπούτο του στο «Terra Wortman Open» του Χάλε, όπου συμμετέχει για δεύτερη φορά στην καριέρα του μετά το 2018, κατάφερε να επιβληθεί του 26χρονου Γάλλου, ο οποίος βρίσκεται στην καλύτερη φάση της καριέρας του, καταλαμβάνοντας career high (Νο 52).

Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του τουρνουά θα είναι ο Ελληνοαυστραλός Νικ Κύργιος, ο οποίος λίγο νωρίτερα επικράτησε με 2-0 (6-3, 7-5) του Ντάνιελ Αλτμάιερ.