Τσιτσιπάς: «Καθάρισε» τον Ντιμιτρόφ με 2-0 στη Βαρκελώνη και αντιμετωπίζει τον Αλκαράθ σε λίγες ώρες [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: Twitter

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Βούλγαρου Ντιμιτρόφ στη Βαρκελώνη και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που προέρχεται από κατάκτηση του τροπαίου στο Μόντε Κάρλο, μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Ο κορυφαίος τενίστας της χώρας μας, ο οποίος είναι Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 1 στο κυρίως ταμπλό, αντιμετώπισε στο πλαίσιο της φάσης των «16» τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και κατέβαλε την αντίσταση του Βούλγαρου (Νο 23 στον κόσμο) με 6-1, 6-4, ύστερα από αγώνα διάρκειας περίπου μιας ώρας και 11 λεπτών.

Έτσι, ο 23χρονος πρωταθλητής πήρε το «εισιτήριο» για τους «8» του «Barcelona Open Banc Sabadell». Εκεί, βάσει προγράμματος, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει αργότερα σήμερα τον Κάρλος Αλκαράθ (Νο 11 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 5 στο κυρίως ταμπλό), ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Χάουμε Μουνάρ στον ισπανικό «εμφύλιο» για τους «16» με 6-3, 6-3, ύστερα από περίπου 71 λεπτά αγώνα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε πολύ δυνατά το πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 4-0 έχοντας «σπάσει» δύο φορές το σερβίς του Ντιμιτρόφ και, παρά τις προσπάθειες του αντιπάλου του, έφτασε εύκολα με νέο «break» στο 6-1.

Στο δεύτερο σετ ο Ντιμιτρόφ «έσπασε» με το… καλημέρα το σερβίς του Τσιτσιπά και προηγήθηκε 1-0, αλλά ο Τσιτσιπάς «απάντησε» με break και ισοφάρισε 1-1.

Με νέο break ο Βούλγαρος πέρασε μπροστά με 3-2, ωστόσο ο 23χρονος πρωταθλητής «έσπασε» άμεσα το σερβίς του Ντιμιτρόφ και ισοφάρισε 3-3.

Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους έως το 5-4, όπου ο Τσιτσιπάς με ακόμη ένα break πήρε το σετ με 6-4 και τη νίκη-πρόκριση στους «8».

Τσιτσιπάς - Ντιμιτρόφ 2-0