Τσάμπιονς Λιγκ: «Άλμα» πρόκρισης για τη Σίτι κόντρα στην Κοπεγχάγη -Πέρασε δύσκολα η Ρεάλ από τη Λειψία [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Μπραχίμ Ντίαζ πανηγυρίζει το φοβερό γκολ που πέτυχε κόντρα στην Λειψία για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ / Φωτογραφία: AP
Ο Μπραχίμ Ντίαζ πανηγυρίζει το φοβερό γκολ που πέτυχε κόντρα στη Λειψία για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

«Πέρασαν» τα φαβορί στην έναρξη της φάσης των «16» για το Τσάμπιονς Λιγκ, με τη Ρεάλ να επικρατεί 0-1 στην έδρα της Λειψίας και τη Μάντσεστερ Σίτι με 1-3 στην έδρα της Κοπεγχάγης.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν δυνατά το παιχνίδι και βρήκαν δίχτυα στο 10ο λεπτό με τον Ντε Μπρούιν, μετά από ασίστ του Φόντεν.

H Κοπεγχάγη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 34ο λεπτό κάνοντας το 1-1 με τον Μάτερσον, ωστόσο οι «πολίτες» χτύπησαν ξανά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο με τον Μπερνάντο Σίλβα, μετά από ασίστ του Ντε Μπρούιν, ο οποίος μετά την πολύμηνη απουσία του δείχνει να βρίσκει τον καλό του εαυτό.

Η Σίτι συνέχισε την πίεση και βρήκε τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Φόντεν, παίρνοντας σκορ πρόκρισης για τους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, χωρίς τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος είναι τραυματίας, δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λειψία.

Ο Ντίαζ με μία φοβερή ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό και η Ρεάλ κατάφερε να κρατήσει το σκορ μέχρι το τέλος.

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν 0-1, σκορ που θα μπορούσε να είναι πολύ διαφορετικό αν δεν είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Λούνιν, ο οποίος πολλές φορές γλίτωσε την ομάδα του Αντσελότι από τα χειρότερα.

Ο Ουκρανός τερματοφύλακας στα τελευταία λεπτά του αγώνα έκανε σημαντικές επεμβάσεις, βοηθώντας τη Ρεάλ να φτάσει στο «διπλό».