Τουρκία: Μία από τις γκάφες της χρονιάς -Η τραγική εκτέλεση πέναλτι από παίκτες της Γαλατασαράι [βίντεο] - iefimerida.gr

Απίθανο χαμένο πέναλτι από τους παίκτες της πρωταθλήτριας Τουρκίας, Γαλατασαράι

Μια από τις χειρότερες εκτελέσεις πέναλτι και ένα από τα blooper της χρονιάς προσέφεραν οι παίκτες της πρωταθλήτριας Τουρκίας, Γαλατασαράι.

Η «τσιμ μπομ» κέρδισε πέναλτι στο εξ αναβολής παιχνίδι με αντίπαλο την Ισταμπούλσπορ, στο Εθνικό Στάδιο Κωνσταντινούπολης, το οποίο δεν ανέλαβε να εκτελέσει ο... συνήθης ύποπτος, Μάουρο Ικάρντι, αλλά ο συμπαίκτης του Κερέμ Ακτούρκογλου.

Τα πράγματα στο 37ο λεπτό δεν πήγαν καθόλου καλά για τους δύο ποδοσφαιριστές της Γαλατά, οι οποίοι μάλιστα έδωσαν μια εγκάρδια χειραψία πριν από την εκτέλεση. Πιθανότατα ήταν το... σήμα του ενός προς τον άλλον για κάτι που είχαν συνεννοηθεί πριν από την έναρξη του αγώνα, σε περίπτωση που η ομάδα τους κέρδιζε την εσχάτη των ποινών.

Ο Ακτούρκογλου, λοιπόν, αντί να εκτελέσει παραδοσιακά από τα 11 μέτρα, αποφάσισε να κάνει πάσα (όπως είχε κάνει η Μπαρτσελόνα με τους Μέσι-Σουάρες), στρώνοντας την μπάλα στον Ικάρντι. Και ενώ όλα μέχρι εκείνο το σημείο τα πράγματα πήγαν βάσει σχεδίου, ο Αργεντινός τα έκανε... μαντάρα.

Έτρεξε με φόρα, έφτασε πρώτος στην μπάλα, ο τερματοφύλακας είχε ήδη πέσει στη μία πλευρά και ήταν εξουδετερωμένος, όμως ακόμη και έτσι ο 30χρονος φορ αστόχησε απελπιστικά, καθώς έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

Βέβαια, αργότερα ο Ικάρντι εξιλεώθηκε, καθώς στο 42ο λεπτό βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-0 για την ομάδα του, έπειτα από ασίστ του Ακτούρκογλου. Κοινώς, οι δύο παίκτες βρήκαν τον τρόπο να συνεργαστούν για γκολ, έστω και σε διαφορετική φάση από αυτήν που είχαν σχεδιάσει. Μάλιστα, αυτό αποδείχθηκε και το νικητήριο τέρμα στο ματς.