Τένις: Νίκη για Τσιτσιπά, ήττα για Φέντερερ - iefimerida.gr

Τένις: Νίκη για Τσιτσιπά, ήττα για Φέντερερ

Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: AP IMAGES

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Open 13 της Μασσαλίας, το τουρνουά που ο Έλληνας πρωταθλητής κατακτά τα τελευταία δύο χρόνια.

Ο 22χρονος Τσιτσιπάς δεν ενοχλήθηκε στο ελάχιστο από τον Λούκας Πουίγ, του οποίου επιβλήθηκε στα δύο σετ (6-2, 6-3) και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα συναντήσει τον επίσης Γάλλο, Πιερ-Χιουζ Ερμπέ.

Ο Έλληνας τενίστας ξεκίνησε πολύ δυνατά και με δύο γρήγορα breaks έφτασε στο 5-1 κι έκλεισε το σετ με 6-2 ύστερα από 45 λεπτά, στο σερβίς του Πουίγ.

Στη συνέχεια ο Γάλλος ανέβασε την απόδοσή του και ακολούθησε τον αντίπαλό του, όμως το Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του στο έκτο game, να προηγηθεί με 4-2 και να φτάσει στην ένατη συνεχή νίκη στη Μασσαλία. Αναφορικά με το παρελθόν των αναμετρήσεων Τσιτσιπά-Ερμπέ, οι δύο αθλητές έχουν βρεθεί αντιμέτωποι μία φορά, το 2018, στο Σεντζέν της Κίνας, με τη νίκη να πηγαίνει στον Γάλλο.

Η πορεία του Ρότζερ Φέντερερ στο τουρνουά ATP 250 της Ντόχα σταμάτησε στον δεύτερο αγώνα του Ελβετού πρωταθλητή. Ο «Βασιλιάς Ρότζερ», που μόλις χθες επέστρεψε στα κορτ ύστερα από απουσία 14 μηνών (από το Αυστραλιανό Όπεν του 2020) και δύο χειρουργικές επεμβάσεις στα γόνατα, ηττήθηκε στα τρία σετ από τον Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι, Νο 42 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Φέντερερ κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3, έχασε το δεύτερο εύκολα με 1-6 και το τρίτο ύστερα από μάχη, με 5-7. Ο 39χρονος Ελβετός είχε match point στο καθοριστικό σετ της αναμέτρησης, όμως δεν το αξιοποίησε.

Ο Μπασιλασβίλι έκανε break στο 11ο game του τρίτου σετ (6-5) και ύστερα κράτησε το σερβίς του, για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά.