Τένις: Βαριά ήττα και αποκλεισμός του Τσιτσιπά στο US Open από παίκτη των προκριματικών - iefimerida.gr

Αποκλεισμός του Στέφανου Τσιτσιπά στο US Open
Αποκλεισμός του Στέφανου Τσιτσιπά στο US Open / φωτογραφία associated press

Γκρεμίστηκαν από τον πρώτο μόλις γύρο οι φιλοδοξίες του Στέφανου Τσιτσιπά για μια μεγάλη πορεία στο US Open.

Ο Ντάνιελ Γκαλάν προερχόμενος από τα προκριματικά επικράτησε με 6-0 6-1, 3-6, 7-5 σε 2 ώρες και 48 λεπτά στην πιο μεγάλη νίκη της καριέρας του.

Ο Τσιτσιπάς όχι μόνο δεν φάνηκε αντάξιος των προσδοκιών, αλλά το αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασε στο Louis Armstrong Stadium ήταν απογοητευτικό.

Σαν να μην εμφανίστηκε στο κορτ ο 24χρονος Έλληνας για 56 λεπτά έζησε έναν εφιάλτη. Ο Γκαλάν στην πρώτη του παρουσία στο κυρίως ταμπλό του US Open, ζούσε ένα όνειρο. Σε 58 λεπτά είχε προηγηθεί 6-0, 6-1 με αντίπαλο το Νο.4 του ταμπλό.

Ο Κολομβιανός πήρε τα 11 πρώτα games του αγώνα, για το 6-0, 5-0 και εμείς δεν πιστεύαμε στα μάτια μας.

Μετά το 5-0 στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς δέχθηκε ιατρική φροντίδα στο δεξί χέρι, αλλά συνέχισε το ματς.

O Τσιτσιπάς σε εναρκτήριο αγώνα Grand Slam είχε βρεθεί σε ανάλογη θέση και στο Roland Garros το 2020, με αντίπαλο τον Ισπανό, Μουνάρ. Τότε έχασε τα δύο πρώτα σετ 6-4, 6-2, αλλά πέτυχε την ανατροπή, κατακτώντας τα τρία επόμενα με 6-1, 6-4, 6-4.

Αναζητούσε μια «σπίθα» για να ξυπνήσει αγωνιστικά και αυτή ήρθε στο 2ο γκέιμ του 3ου σετ. Στην 6η συνολική ευκαιρία, βρήκε το πρώτο break για να προηγηθεί 2-0. Έγινε πιο επιθετικός και ουσιαστικός στο παιχνίδι του και αυτό αρκούσε για να φθάσει στο 6-3.

Η απίστευτη «μάχη» έγινε στο πέμπτο σετ, με τον Τσιτσιπά να σβήνει τέσσερα ματς πόιντ του αντιπάλου του στο 5-4, να ισοφαρίζει σε 5-5, να χάνει ο ίδιος διπλό μπρέικ πόιντ για να προηγηθεί στο σετ, αλλά να σπαταλά την ευκαιρία.

Ο Γκαλάν βρήκε νέα μπρέικ πόιντ στο 6-5 και το 8ο από αυτά, το μετέτρεψε σε πόντο για να πάρει τη νίκη του τουρνουά μέχρι στιγμής. Ο Έλληνας τενίστας από την πλευρά του, γνώρισε πιθανότατα την πιο «βαριά» ήττα της καριέρας του από τότε που έφθασε στο υψηλότερο επίπεδο και αποχαιρέτησε πρόωρα το US Open.