Monte Carlo Masters: Στους «8» πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς -Νίκησε 2-0 σετ τον Χιλιανό Γκαρίν - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: ΑΡ

Στα προημιτελικά του τουρνουά του Monte Carlo Masters προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε του Κρίστιαν Γκαρίν με 2-0 σετ (6-3, 6-4).

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον «χωματά» Χιλιανό τενίστα, με αποτέλεσμα να περάσει στους «8» του Masters του Μόντε Κάρλο, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο, Παρασκευή, τον Ισπανό Νταβίντοβιτς-Φοκίνα, που επικράτησε επίσης με 2-0 σετ του Γάλλου Πουίγ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο και εξαργύρωσε την καλή του παρουσία μενίκη επί του Χιλιανού, Νο16 του ταμπλό. Μετά από μια ώρα και 43 λεπτά μάχης, ο Στέφανος επικράτησε με 6-3, 6-4 και θα αντιμετωπίσει τον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, στη φάση των “8” του χωμάτινου Masters.

Ο 21χρονος Ισπανός, Νο58 τενίστας στον κόσμο, απέκλεισε με τη σειρά του τον Λούκας Πούιγ με 6-2, 7-6(2) και συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στο Μόντε Κάρλο αυτή την εβδομάδα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αγωνιστεί για παρθενική του φορά στα προημιτελικά του θεσμού και όπως δήλωσε, είναι ευχαριστημένος με τη μέχρι στιγμής παρουσία του στο Πριγκιπάτο. Αναλυτικά όσα είπε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς, γιατί ο Κρίστιαν έπαιξε καλό τένις και με δυσκόλεψε. Ευτυχώς, έμεινα συγκεντρωμένος και μεθοδικός καθ' όλη τη διάρκεια του ματς και παρά το γεγονός ότι τα πράγματα δεν πήγαιναν τόσο καλά στα τέλη του δευτέρου σετ, αντέδρασα, πάλεψα και έκλεισα το ματς όμορφα.

Ήταν σίγουρα η καλύτερή μου εμφάνιση στο Μόντε Κάρλο, δημιούργησα πολλές ευκαιρίες με το φόρχαντ μου και νομίζω πως σέρβιρα πολύ καλά.

Ο καιρός σήμερα είναι κρύος. Αντιλαμβανόμουν όσο έπαιζα, ότι άλλαζε η θερμοκρασία, έπεφτε. Είχε και ισχυρό άνεμο, οπότε τα πράγματα δεν ήταν εύκολα, αλλά και οι δυο δώσαμε τη μάχη μας, ανταποκριθήκαμε στις συνθήκες και παίξαμε ένα καλό ματς.

Όσον αφορά τον επόμενο αντίπαλό μου, δεν έχω παίξει μαζί του στο Tour. Είναι ανερχόμενος, παίζει καλό τένις και σίγουρα είναι επικίνδυνος αγώνας. Δεν ξέρω πως παίζει, αλλά είναι Ισπανός και σίγουρα ξέρει καλά τη χωμάτινη επιφάνεια. Θα είναι πρόκληση για εμένα».