Τάε Κβον Ντο: Ασημένιο μετάλλιο ο Χαμαλίδης, χάλκινο ο Τεληκωστόγλου στο G2 του Βελγίου - iefimerida.gr

Δύο μετάλλια, δύο πέμπτες θέσεις και αρκετούς βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη του Τάε Κβον Ντο ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024».

Αυτός ήταν ο απολογισμός της προολυμπιακής μας ομάδας στο πανίσχυρο διεθνές τουρνουά κατηγορίας G2 με την επωνυμία BELGIAN OPEN που διεξήχθη στο Λόμελ.

Ο Κωνσταντίνος Χαμαλίδης, τρίτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2021 στη Σόφια, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα -68 κιλά, την ίδια στιγμή που ο «ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019 στο Μάντσεστερ, Αποστόλης Τεληκωστόγλου, πήρε το χάλκινο στα -80 κιλά. Ακόμη, η προολυμπιακή ομάδα που σύστησε η Ελληνική Ομοσπονδία Ταεκβοντό, είχε και δύο πέμπτες θέσεις με πρωταγωνίστριες τις Νάσια Μητσοπούλου (-67κ.) και Φαίδρα Καλτέκη (-57κ.).

Ο Χαμαλίδης, Νο-1 στο ταμπλό, στον δρόμο για τον τελικό είχε τέσσερις νίκες και συγκεκριμένα 2-0 (10-4, 6-5) επί του Αμερικανού Γιανγκ, 2-1 (4-3, 1-4, 7-6) επί του Βέλγου Αλιού, 2-0 (7-1, 7-6) επί του Γάλλου Τσελαμοότο, ενώ στα ημιτελικά πέρασε bye αφού δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού ο Τούρκος Καβουράτ. Στη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου, αντιμετώπισε τον Ουζμπέκο Πουλάτοφ από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 2-0 (4-1, 9-0), καταλαμβάνοντας έτσι την δεύτερη θέση στην κατηγορία των -68 κιλών όπου συμμετείχαν συνολικά 57 αθλητές.

Στα -80 κιλά, ο Τεληκωστόγλου δεν έχασε σετ μέχρι τα ημιτελικά. Νίκησε 2-0 τους Μπιοργκβινσον (Ισλανδία / 3-2, 12-1), Αντιλχάνοφ (Καζακστάν / 14-6, 9-5) και Ρουίς Ντομενέκ (Ισπανία / 7-1, 6-3), για να έρθει η ήττα με 2-1 (3-2, 5-7, 6-4) στην τετράδα από τον Ουζμπέκο Σαλάεφ, πρωταθλητή Ασίας το 2022 στο Τσαντσιόν της Νότιας Κορέας.

Από δύο νίκες σε τρεις αγώνες είχαν Καλτέκη και Μητσοπούλου. Η Καλτέκη νίκησε 2-0 (2-0, 7-2) την Κροάτισα Ντίνκοβιτς και 2-1 (2-4, 7-2, 8-8) την Χαρνσουγίν από την Ταϊλάνδη, ηττήθηκε όμως στα προημιτελικά από την Μάρτον (Ουγγαρία) με 2-0 (5-1, 4-0). Η Μητσοπούλου νίκησε κατά σειρά 2-1 (3-0, 7-12, 8-5) την Γιουκούμποβα από την Γαλλία και την Λαμάντα από την Ινδονησία με 2-0 (4-3, 5-4), όμως έχασε στην οκτάδα από την παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2022 στην Γκουανταλαχάρα, την Μεξικανή Σολτέρο με 2-0 (6-2, 8-4).

Την παρθενική της εμφάνιση στα -67 κιλά έκανε η «ασημένια» πρωταθλήτρια κόσμου το 2022 στο Μεξικό, Θένια Σαρβανάκη, με απολογισμό μία νίκη σε δύο αγώνες (σ.σ. έχασε 2-1 από το Νο-1 του ταμπλό, την γαλλίδα κάτοχο δύο παγκοσμίων μεταλλίων και εννέα ευρωπαϊκών, Βιέτ Ενίν), ενώ η 7η Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Φένια Τζέλη (-62κ.), έφτασε με δύο νίκες μέχρι τον γύρο των 16, όπου εκεί ηττήθηκε 2-0 από την Παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2022 στην Γκουανταλαχάρα, Τσάαρι από το Βέλγιο. Ακόμη, εκτός 16άδας στην κατηγορία των -58 κιλών, έμεινε ο Διονύσης Ραψομανίκης.

Προπονητές της προολυμπιακής ομάδας είναι οι Θεόδωρος Ζηνέλης και Παντελής Εφραιμίδης.