Super League: Διά πυρός και σιδήρου πέρασε η ΑΕΚ από το Αγρίνιο -Νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό [βίντεο]

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Λιβάγια/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε, αλλά μπήκε το δεξί στη φετινή Super League κερδίζονται 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες, η Ενωση πήρε ένα τρίποντο που χρειαζόταν τόσο για να ξεκινήσει θετικά το πρωτάθλημα, όσο και για να ανακάμψει ψυχολογικά μετά τον χαμένο τελικό Κυπέλλου από τον Ολυμπιακό. Σε έναν κακό ποιοτικά αγώνα που δεν είχε ρυθμό, λόγω των συνεχών σφυριγμάτων του Ζαχαριάδη, ο Δικέφαλο πέρασε από την Αιτωλοακαρνανία έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Τσιντώτα.

Μπορεί ο Μάρκο Λιβάγια να ήταν εκείνος που πέτυχε το γκολ της νίκης στο 68' και ο Πέτρος Μάνταλος εκείνος που άλλαξε την εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο σφραγίζοντας και τη νίκη (88'), αλλά ο 28χρονος γκολκίπερ απέκρουσε πέναλτι λίγο μετά (75') το γκολ του Κροάτη για να διατηρήσει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, αυτό ήταν το δεύτερο διαδοχικό πέναλτι που έπιασε ο Τσιντώτας μετά από εκείνο του Ελ Αραμπί στον τελικό με τον Ολυμπιακό.

Οσον αφορά στο ματς, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα παρουσιάστηκε διπρόσωπη στα δύο ημίχρονα. Το σύστημα 3-5-2 δεν βγήκε στο πρώτο 45λεπτο καθώς ο Λιβάγια δεν μπορούσε να αναλάβει το βάρος της δημιουργίας. Ετσι οι φάσεις ήταν ελάχιστες για την ΑΕΚ που έφτανε δύσκολα μπροστά από την εστία του Κνετ. Αντιθέτως, με την είσοδο του Πέτρου Μάνταλου στην επανάληψη, τα πάντα άλλαξαν καθώς η Ενωση είχε σημείο αναφοράς στην δημιουργία και όλα έδειχνα πως το γκολ δεν αργεί. Ο Ανσαριφάρντι έχασε δύο ευκαιρίες, πριν έρθει ο Λιβάγια με το κεφάλι έπειτα από κόρνερ του Μάνταλου να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, ο Τσιγκρίνσκι υπέπεσε σε πέναλτι, αλλά ο Ματσόλα δεν νίκησε τον Τσιντώτα στο 75' και η ΑΕΚ πήρε μεγαλύτερη ώθηση. Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά στο 88' με τον Μάνταλο να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-2

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας (82΄ Μεντίνα), Τζανακάκης (73΄ Μεντόζα), Βάντερσον, Ντάλσιο (85΄ Βέργος), Τσιγγάρας (81΄ Ταχάρ), Μάζουρεκ, Ντίας, Ματσόλα (81΄ Αριγίμπι)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χνιντ (46΄ Μάνταλος), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες (90+2΄ Μπότος), Λιβάγια (90+2΄ Αλμπάνης), Παουλίνιο, Ινσούα, Ανσαριφάρντ (80΄ Λόπες), Ολιβέιρα.