Super league: Καθάρισε με «τεσσάρα» τον Βόλο ο Αστέρας Τρίπολης - iefimerida.gr

Super league: Καθάρισε με «τεσσάρα» τον Βόλο ο Αστέρας Τρίπολης

Οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολη πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολη πανηγυρίζουν/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Με... συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισε» (4-0) τον Βόλο ο Αστέρας Τρίπολης στο «Θ. Κολοκοτρώνης» για τα πλέι άουτ της Super League.

Mεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Λουίς Φερνάντεθ που σημείωσε χατ-τρικ (2’, 45+1’ πεν, 67’), ενώ ο Σίτο πέτυχε στο 51’ το άλλο γκολ του Αστέρα. Ετσι, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από τρεις σερί ισοπαλίες και προσπέρασε τον Ατρόμητο, έστω και προσωρινά.

Οι Αρκάδες μπήκαν δυναμικά και το πλασέ του Λουίς Φερνάντεθ άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Ο Αστέρας στη συνέχεια προστάτεψε το προβάδισμά του και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο προβάδισμα καθώς ο Φερνάντεθ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Σίτο από τον Καραγκιόζη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Οι Αρκάδες ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 51' με τον Σίτο να πιάνει ωραίο σουτ εκτός περιοχής, ο Καραγκιόζης να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης, και την μπάλα να περνάει κάτω από το σώμα του προτού καταλήξει στα δίχτυα. Ο Λουίς Φερνάντεθ στο 67’ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μπόρχα Φερνάντεθ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Το υπόλοιπο διάστημα ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 4-0

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Τασουλής, Πασαλίδης (86’ Χριστόπουλος), Αντζουλάς, Κώτσιρας, Μουνάφο (60’ Μπελόκ), Μπ. Φερνάντεθ, Σίτο (60’ Τζίμας), Αλί Μπαμπά (46’ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (77’ Αλάγκμπε), Κρέσπι

Βόλος (Ξηροφώτος): Καραγκιόζης, Φεράρι, Μήτογλου, Διαμαντής, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μαξ, Γκουαροτσένα (85’ Μπαλογιάννης), Μουνίθ (64’ Μπάλλας), Ζοάο (55’ Κορέλας), Γέντρισεκ (54’ Κυζιρίδης)