Super League: Η ΑΕΚ άνετο 2-0 επί του ΟΦΗ, στο +4 για το Champions League - iefimerida.gr

Super League: Η ΑΕΚ άνετο 2-0 επί του ΟΦΗ, στο +4 για το Champions League

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Ολιβέιρα
Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Ολιβέιρα/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Η ΑΕΚ χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στον ΟΦΗ για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League και συνεχίζει σε τροχιά Chasmpions League.

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τον Νέλσον Ολιβέιρα (19') και τον Στράτο Σβάρνα (45') η Ενωση συνέχισε μια μια ακόμα νίκη που σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό την φέρνει πιο κοντά στον στόχο της δεύτερης θέσης.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος κατάφερε να σκοράρει βγάζοντας ελάχιστες ουσιαστικά φάσεις, ενώ στην επανάληψη παρότι οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα απείλησαν περισσότερο, Αραούχο και Βέρντε δεν κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ.

Το ματς

Ο ΟΦΗ έδειχνε καλά οργανωμένος στην άμυνά του στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ έψαχνε διαδρόμους προς την εστία του Ουόλι και δεν τις έβρισκε εύκολα. Μόλις με την πρώτη της ευκαιρία όμως κατάφερε να προηγηθεί. Ο Παουλίνιο με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ολιβέιρα στην πλάτη της άμυνας των Κρητικών και ο Πορτογάλος τελείωσε άψογα τη φάση για το 1-0 στο 19’.

Ο Καρέρα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 26 με τον Αλμπάνη να μην μπορεί να συνεχίσει και να δίνει τη θέση του τον Βέρντε. Ο Ιταλός με την εξαιρετική του τεχνική κατάρτιση έμπαινε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά η αφέλειά του στο τελείωμα της φάσης χαλούσε την ευκαιρία για την Ενωση. Από μια στημένη φάση στο 45’ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχος. Ο Λιβάγια εκτέλεσε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Σβάρνας με απαλό άγγιγμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας αέρα δύο γκολ στην ομάδα του.

Οι αλλαγές του Γιώργου Σίμου στην επανάληψη αποδιοργάνωσαν την άμυνα του Καρέρα και οι φιλοξενούμενοι κέρδιζαν συνεχώς μέτρα στο γήπεδο. Ο Καρέρα απάντησε με αλλαγές, ωστόσο ο Αραούχο που πέρασε στο ματς παρότι βρέθηκε αρκετές φορές μπροστά στον Ουόλι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 65' μάλιστα, ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι μετά από σουτ του Σακόρ. Μέχρι το τέλος, ο Δικέφαλος βρήκε αρκετές φάσεις με Αραούχο, Βέρντε, Σαμπανάτζοβιτς, Μάνταλο, αλλά καμία από αυτές δεν κατέληξε στα δίχτυα και παρέμεινε το 2-0 μέχρι τέλους.

ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-0

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Παουλίνιο, Οικονόμου, Σβάρνας, Σιμόες, Κρίστισιτς (80’ Τσιγκρίνσκι), Μάνταλος (80’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (27’ Βέρντε), Λιβάγια (59’ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (59’ Αραούχο).

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Γουόλι, Γιαννούλης (81’ Σουρνάκης), Περδίκης (46’ Νάστος), Βαφέας, Μπράουν, Μπολάκης, Σακόρ, Βίκτορ, Στάικος (46’ Μεγιάδο), Ναμπί (59’ Βαζ), Μάνος (46’ Φιγκεϊρέδο).