Super League: Πρώτη νίκη για Παναιτωλικό, 2-1 τη Λάρισα - iefimerida.gr

Super League: Πρώτη νίκη για Παναιτωλικό, 2-1 τη Λάρισα

Super League: Πρώτη νίκη για Παναιτωλικό, 2-0 τη Λάρισα
Πρώτη νίκη για τον Παναιτωλικό στη Super League, 2-0 τη Λάρισα / Φωτογραφία: Intime News

Λίγο πριν μπει το 2021 «έσπασε το ρόδι» ο Παναιτωλικός, επικρατώντας 2-1 της Λάρισας για την 11η αγωνιστική της Super League.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αγρινίου ο Νίκος Βέργος, ο οποίος με δύο δικά του γκολ, στο 16' και το 87', έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο 90+5' μείωσε ο Χαμζά Γιουνές για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς

Ταυτόχρονα, ήταν η πρώτη νίκη επί ημερών Δέλλα (στη δεύτερη θητεία) στον πάγκο του Παναιτωλικού, που μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, του ακυρώθηκε -μέσω VAR- γκολ στο 2ο λεπτό για χέρι του σκόρερ Ντίας, είχε δοκάρι στο 8΄ σε κεφαλιά του Αριγίμπι και άνοιξε το σκορ στο 16΄ με κεφαλιά του Βέργου, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 26΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπέρτου επί του Ντίας και ο Ζαχαριάδης, έστω με καθυστέρηση, έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αριγίμπι στο 29΄ και ο Νάγκι απέκρουσε, ο διαιτητής διέταξε επανάληψη για αντικανονική αντίδραση του τερματοφύλακα της ΑΕΛ (δεν είχε και τα δύο πόδια στη γραμμή), αλλά τη δεύτερη φορά ο Αριγίμπι «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι.

Στο 40΄ ήταν η σειρά των «βυσσινί» να χάσουν ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν η κεφαλιά του Πινακά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, για να γλιτώσει ο Μιχαήλ την ομάδα του στο επόμενο λεπτό αποκρούοντας στη γραμμή το ψηλοκρεμαστό σουτ του Γιάκολις, σε ένα πολύ πλούσιο πρώτο μέρος. Η θεσσαλική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη κι επιδίωξε μετ΄ επιτάσεως το γκολ της ισοφάρισης, με τον Κνετ να στέκεται «φύλακας άγγελος» έως τη στιγμή του τραυματισμού και της αλλαγής του.

Ο Αυστριακός τερματοφύλακας εξουδετέρωσε τις απειλές των Φιλίπ στο 46΄ και Τρούγιτς στο 73΄, ενώ στο 55΄ σουτ του Πινακά από το ύψος του πέναλτι έφυγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Κι αφού δεν κατάφερε η ΑΕΛ να φτάσει στο γκολ, έφτασε ο Παναιτωλικός. Στο 83΄ ο Βέργος κινήθηκε στην περιοχή, ο Ζίζιτς έπεσε στα πόδια του με τον Ζαχαριάδη να δείχνει «παίζετε», αλλά από την εξέταση του VAR προέκυψε νέο πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Βέργος κάνοντας το 2-0, για να μειώσει απλώς ο Γιουνές στο τελικό 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναιτωλικός-Λάρισα 2-1

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ (76΄ Μελισσάς), Τζανακάκης Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Ντάλσιο, Γιάκολις (68΄ Αρσούρα), Ντίας, Ταχάρ (76΄ Περέιρα), Τσιγγάρας, Αριγίμπι (57΄ Μεντόσα), Βέργος.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης (60΄ Γλυνός), Ζίζιτς, Μιχαήλ (87΄ Γιουνές), Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Σπαρβ, Πινακάς, Φιλίπ, Ντουρμισάι, Τρούγιτς (86΄ Μούζεκ).

Αποτελέσματα 11ης αγωνιστικής της Super League

• Ατρόμητος-Αρης 2-2 (37' Μανούσος, 51' Μουνίθ - 61' Κάτσε, 81' Σάσα)
  • Ολυμπιακός-Βόλος 4-1 (45'+3' Μασούρας, 66', 80' 90'+2' Ελ Αραμπί - 11' Μπαριέντος)
  • ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης 0-2 (3' Φατιόν, 70' Ντάουντα)
  • ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-0 (64' Τζόλης, 70' Ζίβκοβιτς)
  • ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία 2-0 (30' Ελευθεριάδης, 87' Παμλίδης')
  • ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-2 (88' Ολιβέιρα - 34' Μακέντα, 45' Κουρμπέλης)
  • Παναιτωλικός-Λάρισα 2-1 (16', 87' Βέργος -90+5' Χαμζά Γιουνές)