Super League: Ανώμαλη προσγείωση για την ΑΕΚ, έχασε 1-0 από τον Ατρόμητο - iefimerida.gr

Super League: Ανώμαλη προσγείωση για την ΑΕΚ, έχασε 1-0 από τον Ατρόμητο

Πανηγυρίζουν οι παίκτες του Ατρομήτου κόντρα στην ΑΕΚ
Πανηγυρίζουν οι παίκτες του Ατρομήτου κόντρα στην ΑΕΚ/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Μια μεγάλη νίκη πήρε ο Ατρόμητο στο Περιστέρι επικρατώντας της ΑΕΚ με 1-0 για την 4η αγωνιστική της Super League.

Η Ενωση εξουθενωμένη από την υπερπροσπάθεια με την Βόλφσμπουργκ την περασμένη Πέμπτη, δεν κατάφερε να κάνει το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα απέναντι στον Ατρόμητο. Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι, διάβασε άψογα το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων, πίεσε και πήρε το πρώτο της τρίποντο στην σεζόν.

Οι κιτρινόμαυροι στάθηκαν άτυχοι καθώς έχασαν από νωρίς τον Λιβάι Γκαρσία που υπέστη θλάση σε μια ανύποπτη φάση. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 24' με κεφαλιά του Γούτα έπειτα από κόρνερ του Γκάλο, ενώ η ΑΕΚ έμεινε και με παίκτη λιγότερο αφού στο 39ο λεπτό αποβλήθηκε ο Πέτρος Μάνταλος. Οσο και αν ανακάτεψε την τράπουλα στη συνέχεια ο Καρέρα δεν είδε την ομάδα του να φτάνει σε ένα τέρμα και ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, απείλησε στο πρώτο 10λεπτο δύο φορές με τους Λιβάγια και Ανσαριφάρντ, αλλά στάθηκε άτυχη στο 15΄ καθώς ο Λιβάι Γκαρσία που είχε ξεκινήσει πολύ καλά το παιχνίδι τραυματίστηκε (η πρώτη εκτίμηση του ιατρικού τιμ κάνει λόγο για θλάση στον οπίσθιο μηριαίο) κι αντικαταστάθηκε από τον Κρίστισιτς.

Σα να μην έφτανε αυτό ο Ατρόμητος στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ της Ένωσης προηγήθηκε με την καρφωτή κεφαλιά του Γούτα (1-0) μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκάλο. Προσπάθησε να ανασυνταχθεί η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, αλλά και πάλι ο Ιταλός αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του για δεύτερη φορά φορά μετά τον τραυματισμό του ακραίου επιθετικού από το Τρινιταντ & Τομπάγκο.

Στο 39΄ ο Μάνταλος στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα χτύπησε με προβολή στο στήθος τον Κιβρακίδη κι ο Παπαπέτρου του έδειξε απευθείας την κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό παίξιμο. Στο δεύτερο μέρος οι «κιτρινόμαυροι» μη έχοντας πολλές επιλογές τα έπαιξαν όλα για όλα. Από τα πρώτα λεπτά βγήκαν στην επίθεση με στόχο την ισοφάριση, με τους γηπεδούχους να δίνουν χώρο στον αντίπαλό τους και να προσπαθούν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση.

Σε μία από αυτές στο 71ο λεπτό ο Γιακουμάκης έχασε απίστευτη ευκαιρία από τη μικρή περιοχή για να «καθαρίσει» το ματς, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Λόπες έδιωξε σωτήρια ο Γιαννιώτης.

Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-0

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Νάτσος, Κιβρακίδης, Χαρίσης (80΄ Ούμπιδες), Σάλομον (46΄ Μπουσουλάτζιτς), Ενσικουλού, Κωτσόπουλος (82΄ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (66΄ Γιακουμάκης)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (66΄ Κνιτ), Λόπες (90΄+3 Σαμπανάτζοβιτς), Σιμόες (66΄ Ολιβέιρα), Σάκχοφ, Μάνταλος, Γκαρσία (15΄ λ.τρ. Κρίστισιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ