Super League: Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, νίκησε 2-0 την ΑΕΚ στην Τούμπα [βίντεο] - iefimerida.gr

Super League: Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, νίκησε 2-0 την ΑΕΚ στην Τούμπα [βίντεο]

Πρωταγωνιστής του ντέρμπι ο Ντιέγκ Μπίσεσβαρ
Ντιέγκο Μπίσεσβαρ / Φωτογραφία αρχείου: INTIME NEWS

«Ασπρόμαυρο» χρώμα πήρε το ντέρμπι «Δικεφάλων» στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί 2-0 της ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική της Super League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν ήταν άλλος από τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ ο οποίος όχι μόνο ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει επιθετικά το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου, αλλά σκόραρε και κέρδισε πέναλτι συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Ο Σουριναμέζος επιτελικός άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με πολύ ωραία ενέργεια και σουτ στην κλειστή γωνία του Τσίτσαν Στάνκοβιτς, ενώ λίγο νωρίτερα είχε δει ένα τέρμα του να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στην επανάληψη, ο Μπίσεσβαρ ήταν εκείνος που κέρδισε το πέναλτι από τον Κλεμέν Μισελέν στο 79ο λεπτό και μετουσίωσε σε τέρμα ο Γιάσμιν Κούρτιτς.

Η ΑΕΚ βρήκε απάντησε στο 83' με τον Μίλαντ Μοχαμάντι, το γκολ του Ιρανού μπακ όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ καθώς ο διαιτητής θεώρησε πως ο Καρίμ Ανσαριφάρντ που ήταν εκτός θέσης παρεμπόδιζε στον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάϊ, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (75' Εσίτι), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (74΄Μουργκ- 88' Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (92' Λύρατζης) και Σφιντέρσκι (90' Ακπομ).

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (75΄ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι (60' Ανσαριφάρντ), Λε Ταλέκ (85' Σιμόες) , Γέβτιτς (60' Σάκχοφ), Γκαρσία (86' Τάνκοβιτς), Τσούμπερ και Αραούχο