Super League: Πετούσε «φωτιές» η ΑΕΚ που νίκησε (3-0) τον ΟΦΗ - iefimerida.gr

Super League: Πετούσε «φωτιές» η ΑΕΚ που νίκησε (3-0) τον ΟΦΗ

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της ΑΕΚ!
Οι πανηγυρισμοί των παικτών της ΑΕΚ!/ Φωτογραφία: Eurokinissi

Με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισε» τον ΟΦΗ η ΑΕΚ στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ.

Λιγότερα από 10 λεπτά χρειάστηκε η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα για να πάρει άνετο προβάδισμα νίκης, ενώ από το 30’ και μετά ξεκίνησε να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Οι Κρητικοί μόνο αδιάφοροι δεν ήταν καθώς μάχονται για να πάρουν την έκτη θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ.

Ο Γιώργος Σίμος φαίνεται πως τρόπον τινά… πλήρωσε τον ανοιχτό τρόπο με τον οποίο αγωνίζεται η ομάδα του. Από τη μια προσφέρει θέαμα, αλλά από την άλλη υπάρχει ο κίνδυνος να υποστεί μια «βαριά» ήττα όπως η σημερινή.

Από την άλλη, ήταν κρίμα που η ΑΕΚ ήταν τιμωρημένη με κεκλεισμένων των θυρών και οι φίλοι της δεν είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αυτόν τον εξαιρετικό αγώνα.

Το ματς

Από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα, η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Μάνταλου, ενώ ανάγκασε τον Σωτηρίου σε τρεις δύσκολες επεμβάσεις στο πρώτο κιόλας λεπτό. Ο τερματοφύλακας των Κρητικών δεν είχε απάντηση πάντως, στην κεφαλιά του αρχηγού της Ενωσης έπειτα από υπέροχη σέντρα του Λιβάγια στο 5’. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντανιέλε Βέρντε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στον 2-0 με μια μοναδική ατομική ενέργεια.

Το παιχνίδι απέκτησε μοναδικό ρυθμό και στο 30’ ο Ιταλός ζευγάρωσε τα τέρματά του κάνοντας το 3-0 έπειτα από πάσα του αλτρουιστή Νέλσον Ολιβέιρα που θα μπορούσε να τελειώσει και μόνος του τη φάση. Ο Δικέφαλος είχε μάλιστα και άλλες ευκαιρίες σε αυτό το τρομερό πρώτο μέρος.

Δεν έσβησαν... ταχύτητα στην επανάληψη οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα. Με τον Μάνταλο, τον Ολιβέιρα, τον Λιβάγια και τον Βέρντε σε εξαιρετική μέρα, οι «κιτρινόμαυροι» πίεζαν για ακόμα ένα τέρμα και έχασαν μάλιστα πολύ σημαντικές ευκαιρίες.

ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-0

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χουλτ, Λόπες, Οικονόμου, Μπακάκης (77'' Παουλίνιο), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (81’ Σιμόες), Λιβάια, Βέρντε, Ολιβέιρα (68' Αραούχο)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μπράουν (85’ Μαρινάκης), Μεγιάδο (67' Ναμπί), Βίκτορ, Σεμέδο, Βαζ (67' Νέιρα), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο