Super League: Ισοπαλία 1-1 στο Αγρίνιο μεταξύ Παναιτωλικού και Λαμίας, σημαντικός ο βαθμός για τους φιλοξενούμενους - iefimerida.gr

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση Παναιτωλικός - Λαμία για την τελευταία αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: © Intime p.a.

Με ισοπαλία ολοκλήρωσαν Παναιτωλικός και Λαμία τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο της Super League, καθώς η αναμέτρησή τους στο Αγρίνιο έληξε 1-1.

Οι δύο ομάδες θα τα… ξαναπούν στα πλέι άουτ της Super League, όπου βέβαια οι Αγρινιώτες θα μπουν με μεγάλη άνεση, ενώ αντίθετα η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκινά από την προτελευταία θέση (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Λεβαδειακό με τον οποίο ισοβαθμεί στους 17 πόντους) και θα δώσει την ύστατη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Super League: Άλλο ένα γκολ ο Καρέλης για τον Παναιτωλικό, «ποίημα» του φάουλ του Ντε Βινσέντι για τη Λαμία

Ένα σουτ του Βέργου στο 6', που έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία, ήταν η πρώτη αξιόλογη φάση του ματς για τη Λαμία. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με φάουλ του Σενγκέλια που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 14' λίγο έλειψε να υπάρξει αυτογκόλ σε κόντρα της μπάλας πάνω στον Τζανετόπουλο, όμως ο Γκαραβέλης έδιωξε σωτήρια.

Στο 26' ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αστόχησε σε κεφαλιά από καλή θέση, ενώ ο «κεραυνός» του Σιμόν στο 42' πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρατερόλ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 51', ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Καρέλη, μετά από λάθος του Γκαραβέλη σε σέντρα του Χουχούμη. Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήρθε στο 71', με τον Ντε Βινσέντι (που είχε μπει 5 λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή) να σκοράρει με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Το 1-1 δεν άλλαξε ως το τέλος και έτσι ολοκληρώθηκε το μοναδικό παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής που έμεινε στο «Χ».

Παναιτωλικός - Λαμία 1-1

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Λάρσον, Μάλης, Χουχούμης, Μλάντεν, Ντίας (81' Μπουζούκης), Σενγκέλια (86' Ζοάο Πέδρο), Ντουάρτε (80' Μόρσεϊ), Χουάνπι (61' Κολοβός), Καρέλης

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Στάνκο (66' Μπεχαράνο), Ασκόφσκι (86' Καραμάνος), Τσιλούλης (86' Μεντίνα), Μαρτίνεθ (66' Ντε Βινσέντι), Βέργος, Νούνιες (86' Μανούσος), Σιμόν