Super League: «Καθάρισε» ο Παναιτωλικός, κέρδισε 1-0 τον Βόλο

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του Παναιτωλικού με το Βόλο / Φωτογραφία: EUROKINISSI

Ο Παναιτωλικός «καθάρισε» την υπόθεση παραμονής στη Super League δίχως να μπει σε περιπέτειες μπαράζ, αφού κέρδισε με 1-0 τον Βόλο στο Αγρίνιο.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε ελάχιστες καλές στιγμές, ενώ πιο κοντά στο γκολ πλησίασαν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά του Μήτογλου που κατέληξε στο δοκάρι. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε το ίσως μοναδικό λάθος των φιλοξενούμενων και πήρε το προβάδισμα στο 31', το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Κυζιρίδης γύρισε απρόσεκτα την μπάλα προς τον Γκαραβέλη και ο Μπαΐροβιτς πρόλαβε και έκλεψε την μπάλα. Αμέσως, την γύρισε στον Ντουάρτε ο οποίος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βόλου. Μετά το τέρμα που δέχθηκε η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο τόσο στο 37΄όσο και στο 39' δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Φερνάντεθ.

Αποκορύφωμα της πίεσης ήταν το δοκάρι που είχε η ομάδα του Βόλου με κεφαλιά του Γέντρισεκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναιτωλικός-Βόλος: 1-0

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Χεσούς Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Παρράς, Λιάβας, Ταχάρ, Ντουάρτε, Ντάλσιο, Αριγίμπι (61' Μουνιέ), Ρόσα (61' Άλβαρεζ), Μπαΐροβιτς.

Βόλος ΝΠΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Γκαραβέλης, Φεράρι, Δημόπουλος, Μήτογλου, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μαξ, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Κυζιρίδης, Γέντρισεκ (55' Φερνάντο).