Super League: Εντός έδρας νίκη μετά από... μισό χρόνο για τον Παναιτωλικό, 2-0 τον Ατρόμητο - iefimerida.gr

Επιτέλους εντός έδρας νίκη στη Super League για τον Παναιτωλικό, που επικράτησε του Ατρόμητου / Φωτογραφία: Intime

Χρειάστηκε να περάσει σχεδόν μισός χρόνος και παραπάνω από ένας γύρος στη Super League για να πανηγυρίσει ο Παναιτωλικός εντός έδρας νίκη. Κάτι που κατάφερε με το 2-0 επί του Ατρόμητου.

Η ομάδα του Αγρινίου έκανε «ποδαρικό» στο 2023 με τον καλύτερο τρόπο, καθώς έσπασε και ένα αρνητικό σερί στην έδρα της, όπου είχε να κερδίσει από τη 2η αγωνιστική της Super League και το 3-1 επί του Άρη στις 28 Αυγούστου. Όπως και τότε, έτσι και αυτήν τη φορά κόντρα στους Περιστεριώτες, πρωταγωνιστής ήταν ο Καρέλης.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός πλησίασε στους 6 βαθμούς τις θέσεις των πλέι οφ και τον 6ο Άρη, ο οποίος κοντράρεται στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Όσο για τον Ατρόμητο, που έμεινε από το 21ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γιαννιώτη, αυτή ήταν η πρώτη του ήττα μετά από δύο σερί θετικά αποτελέσματα. Το αποτέλεσμα αυτό τον κράτησε στους 19 βαθμούς, όσους έχουν πλέον και οι Αγρινιώτες.

Super League: Η αποβολή Γιαννιώτη άλλαξε τις ισορροπίες -«Μαγεία» το τακουνάκι του Καρέλη

Οι ισορροπίες της αναμέτρησης άλλαξαν στο 21', όταν από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου, ο Σενγκέλια «τσίμπησε» πρώτος την μπάλα, ο Γιαννιώτης τον ανέτρεψε εκτός περιοχής και -με την υπόδειξη και του VAR Γκορτσίλα- αποβλήθηκε.

Παρά το γεγονός ότι ο Ατρόμητος έμεινε με παίκτη λιγότερο, έχασε μια μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Κιάρτανσον στο 35', οι προσπάθειες του οποίου σταμάτησαν πάνω στους στόπερ του Παναιτωλικού.

Όσο περνούσε η ώρα οι Αγρινιώτες άρχισαν να ανεβάζουν «στροφές», εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Καρέλης έχασε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει, όταν η κεφαλιά του από τη σέντρα του Χουχούμη έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ που έψαχνε με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου. Και τι γκολ! Από κόρνερ του Σενγκέλια στο 46', ο Καρέλης έπιασε ένα καταπληκτικό εναέριο τακουνάκι ως... άλλος Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και σημείωσε ένα από τα ωραιότερα τέρματα της τρέχουσας Super League για το 1-0 της αγρινιώτικης ομάδας.

Το γκολ έδωσε… φτερά στους παίκτες του Παναιτωλικού, που συνέχισαν να είναι φουλ επιθετικοί, χάνοντας διπλή ευκαιρία με τους Φλόρες και Ξενιτίδη στο 53’ (απέκρουσε ο Μάριτς), για να έρθει στο 74ο λεπτό το γκολ του Χουχούμη που ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς. Ξανά από κόρνερ του Σενγκέλια από τα δεξιά, ο αριστερός μπακ των γηπεδούχων σηκώθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και με «σκαστή» κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 77' και στο 83' ο Αποστολάκης έχασε δύο ευκαιρίες για να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Παναιτωλικό να φτάνει εντέλει με άνεση στην 6η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Παναιτωλικός - Ατρόμητος

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (90’ Μαλλής), Μλάντεν, Χουχούμης, Ντίαζ, Ξενιτίδης (76’ Χατζηθεοδωρίδης), Φλόρες (68’ Μάρτενσον), Νταγκό (68’ Κολοβός), Σενγκέλια, Καρέλης (76’ Ζοάο Πέντρο)

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρουγγής, Αθανασίου, Ντε Μποκ, Φριντζόνσον (25΄Μάριτς), Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλεζ, Ροτάριου (72’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (66’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (72’ Τζαβίδας).