Super League: «Αλώβητος» και στο Καραϊσκάκη ο ΠΑΟΚ, 1-1 στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό - iefimerida.gr

Ο Ποντένσε μαρκάρεται από τον Ελ Καντουρί στο ντέρμπι Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ
Ο Ποντένσε μαρκάρεται από τον Ελ Καντουρί στο ντέρμπι Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ έφυγε από το Καραϊσκάκη... όρθιος, καθώς έμεινε στο 1-1 με τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι στο Καραϊσκάκη για την 12η αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ στο α' ημίχρονο, ενώ μετά το 0-1 ο Ολυμπιακός πίεζε ασφυκτικά τους Θεσσαλονικείς με συνεχείς ευκαιρίες. Και τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει για το τελικό 1-1. Ετσι, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός παραμένουν μαζί στην κορυφή με 28 βαθμούς.

Ο Ίνγκασον άνοιξε το σκορ στο 29' από κοντά μετά από λάθος του Σα και ο Βαλμπουενά ισοφάρισε στο 64' με εκτέλεση πέναλτι. Ο Ισπανός ρέφερι Σάντσεθ Μαρτίνεθ αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στο 48’ που έγινε από τον Καντουρί στον Ποντένσε, ενώ στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε τις μεγάλες ευκαιρίες στο 69’ με τον Σουντανί (κεφαλιά ψαράκι ελάχιστα άουτ)και τον Ελ Αραμπί να μην μπορεί από κοντά να νικήσει τον Ζίβκοβιτς στο 79’. Σπουδαία επέμβαση για τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ και στο 87’ σε σουτ του Γκερέρο.

Στη σκακιέρα των δύο προπονητών, το πρώτο μέρος δεν βγήκε καθόλου στον Πέδρο Μαρτίνς, που αναγκάστηκε πριν βγει το πρώτο μέρος, ν’ αντικαταστήσει τον Μασούρα με τον πολύ καλό Σουντανί στο 41’, αφού ο Δικέφαλος του Βορρά έπαιξε τακτικά πολύ πιο έξυπνα στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη από την πίεση του Ολυμπιακού που ισοφάρισε στο 64’ μετά το πέναλτι του Βαλμπουενά (ανατροπή Ποντένσε από Γιαννούλη), ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε, αλλά δεν το πλήρωσε. Άτυχος ο Γάλλος σούπερ σταρ που τραυματίστηκε στην εκτέλεση του πέναλτι.