Super League: Πολύτιμο τρίποντο του Λεβαδειακού, νίκησε 2-0 τον ΟΦΗ και πάει με άλλο «αέρα» στα πλέι άουτ - iefimerida.gr

Ο Λεβαδειακός επικράτησε του ΟΦΗ στη Βοιωτία και πέτυχε σημαντική νίκη ενόψει των πλέι άουτ της Super League / Φωτογραφία: ΠΑΝΟΣ ΠΡΑΓΙΑΝΝΗΣ-EUROKINISSI

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Super League ο Λεβαδειακός, που επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ εντός έδρας.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο σύλλογος της Βοιωτίας έφτασε στους 17 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα της Super League, καθώς κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο.

Super League: Ο Λεβαδειακός βρήκε δύο γκολ πριν το 30' και έκανε εύκολο το έργο του στη συνέχεια

Οι Βοιωτοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και βρήκαν το δρόμο προς το γκολ στο 21ο λεπτό, όταν ο Τσάπρας σέντραρε ωραία από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Σαχπεκίδη και ο Διαμαντής την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας του.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν τα… πανηγύρια στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας οι γηπεδούχοι πήραν σαφές προβάδισμα νίκης, με τον Νίκα να «γράφει» το 2-0 στο 27' ύστερα από την ενέργεια και τη σέντρα του Γιαννιώτα.

Οι Βοιωτοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία και για τρίτο γκολ στο 39', με τον Σαχπεκίδη να κάνει την κούρσα και να βρίσκει τον Γιαννιώτα, αλλά εκείνος δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Μανδά.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, έχασε ευκαιρίες με τον Περέα στο 58΄ από εκτέλεση φάουλ του Λάρσον και τον Μπάκιτς στο 63΄ (απέκρουσε ο Γκροφ), αλλά και τον Νίκα να σπαταλά την ευκαιρία για τον Λεβαδειακό στο 67΄ πλασάροντας άσχημα.

Λεβαδειακός - ΟΦΗ 2-0

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Λιάγκας, Βινίσιους, Παζ, Τσάπρας, Παναγιώτου, Χάμοντ, Μεχία (66' Μπελμόντ), Νίκας (80' Δούμτσιος), Γιαννώτας (72' Γερεμέγεφ), Σαχπεκίδης (80' Σκβάρκα)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Διαμαντής, Πασαλίδης, Θοράρινσον, Μπιφουμά (57' Τσιλιανίδης), Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (19' Περέα), Ντίκο (80' Τζου), Μοσκέρα (57' Γκρόνινγκ)