Super League 2: Εμεινε στην κορυφή με γκολ στις καθυστερήσεις ο Ιωνικός, 1-0 την Παναχαϊκή - iefimerida.gr

Φάση από το Ιωνικός-Παναχαϊκή
Φάση από το Ιωνικός-Παναχαϊκή/ Φωτογραφία: intime news

Σκοράροντας για μια ακόμη φορά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Ιωνικός έκαμψε την αντίσταση της Παναχαϊκής στη Νίκαια κι έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Super League 2, μετά τη συμπλήρωση 17 αγωνιστικών.

Το γκολ του Γιώργου Μάναλη - που είχε περάσει ως αλλαγή στο 68’ στο ματς - στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Δημήτρη Σπανού. Ο Ιωνικός ξέφυγε τρεις βαθμούς από τον δεύτερο Λεβαδειακό, κατακτώντας το τέταρτο διαδοχικό «τρίποντο».

Στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων, τα Χανιά «καθάρισαν» από το πρώτο ημίωρο. Τα γκολ των Καρλίτο και Ανδρέα Βασιλόγιαννη διατήρησαν για έκτο σερί παιχνίδι αήττητη την ομάδα της Κρήτης και, παράλληλα, άφησαν τον ΑΟΤ δίχως νίκη στο αντίστοιχο διάστημα.

Απόλλων Λάρισας και Δόξα Δράμας έκαναν το καθήκον τους, κερδίζοντας αμφότερες με σκορ 2-1 κι αφήνοντας «αγκαζέ» στην τελευταία θέση την ΑΕ Καραϊσκάκης και τον ΟΦ Ιεράπετρας, αντίστοιχα. Οι Θεσσαλοί πέρασαν νικηφόρα από την Άρτα, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν με δέκα παίκτες τον αγώνα λόγω αποβολής του Αλέξανδρου Μπεκατώρου στο 82’. Οι «μαυραετοί», από την πλευρά τους, σημείωσαν την τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους, με τον Δημήτρη Μαυρία να ανοίγει το σκορ με υπέροχο πλασέ και τον Βάντερσον να σκοράρει στη 200η εμφάνισή του σε επαγγελματική κατηγορία.

Αποτελέσματα Super League 2

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της Super League 2:

• Διαγόρας Γ.Σ. 1905 - Λεβαδειακός Α.Π.Ο 0-4 (74’, 83’ Κωστή, 90’ Πολέτο, 90’+4’ Θεοχάρης)
  • Α.Ο. Ξάνθη - Εργοτέλης Γ.Σ. 88 1-0 (67’ Μικελτάτζε)
  • Τρίκαλα Α.Ο - Χανιά 0-2 (10’ Καρλίτο, 24’ Βασιλόγιαννης)
  • Α.Ε. Καραϊσκάκης Άρτας - Απόλλων Λάρισας 1-2 (80’πέν. Ναζίμ - 74’αυτ. Θεολόγου, 77’ Χατζής)
  • Ιωνικός Α.Ο 1965 - Παναχαϊκή 1891 1-0 (90’+2’ Μάναλης)
  • Δόξα Δράμας 2017 - ΟΦ Ιεράπετρας 1970 2-1 (24’ Μαυριάς, 51’ Βάντερσον - 68’ Ντάλα Κόστα)