Super League: Νίκη «ανάσα» για τον Ιωνικό, 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και τρίποντο ψυχολογίας πριν τα πλέι άουτ - iefimerida.gr

Πολύτιμη νίκη του Ιωνικού με τον Αστέρα Τρίπολης στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΖΑΧΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ένα γκολ στο 7ο λεπτό έκρινε τη μοίρα του αγώνα Ιωνικός - Αστέρας Τρίπολης, που έληξε με νίκη 1-0 των Νικαιωτών στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Super League.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Νίκαιας ανέβηκε πάνω από τη ζώνη που οδηγεί στη Super League, ενώ για τους Αρκάδες δεν στοίχισε κάτι αυτή η ήττα, καθώς δύσκολα θα κινδυνεύσει, καθώς βρίσκεται στο +8 από τις δύο ομάδες που βρίσκονται στην «κόκκινη» ζώνη.

Super League: Ένα γκολ αρκούσε στον Ιωνικό για να κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης

Το σκορ στη Νεάπολη άνοιξε νωρίς και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά, καθώς πρόλαβε στην έξοδο τον Παπαδόπουλο και «έγραψε» το 1-0.

Ο επιθετικός των γηπεδούχων λίγο έλλειψε, μάλιστα, να σημειώσει κι ένα δεύτερο, απίθανο γκολ στο 36', όταν σχεδόν από το κέντρο αστόχησε ελάχιστα στην προσπάθειά του να «κρεμάσει» τον εκτός θέσης γκολκίπερ των Αρκάδων.

Με τον Αστέρα να «ψάχνεται» μετά το 0-1 σε ολόκληρο το ημίχρονο η κατάσταση έγινε περίπλοκη για τους φιλοξενούμενους στο 44ο λεπτό, όταν ο Αλάγκμπα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για πολύ σκληρό φάουλ στον Ρομαό και αποβλήθηκε.

Με την ηρεμία του 1-0 και του αριθμητικού πλεονεκτήματος οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον Αστέρα αλλά ήταν πολύ επικίνδυνοι όταν έβγαιναν γρήγορα στον χώρο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τον Μάντζη στο 48' και το 54', το μόλις άστοχο φάουλ του Λοβέρα στο 59' και τους Μάντζη, Φαντιγκά στην ίδια φάση (67'), στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα.

Ιωνικός - Αστέρας Τρίπολης 1-0

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Τσιγκρίνσκι Σόουζα, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ρομαό, Λοβέρα (75' Ελευθεριάδης), Φαντιγκά, Σεμπά (90+3' Μάνος), Μάντζης

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμονα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο (88' Προύντζος), Αλάγκμπε, Ριέρα (66' Ζουγλής), Σίτο (87' Μπερτόγλιο), Τιλίκα (46' Σανταφέ), Μπαράλες (66' Κωστέας)