Super League: Η Λάρισα άνετα 2-0 επί του Πανιωνίου

Λάρισα / Φωτογραφία: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI

Η Λάρισα επιβλήθηκε του Πανιωνίου 2-0, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές και έτσι θα κάνει ανέμελες… γιορτές, ξέροντας ότι ο στόχος της εξάδας παραμένει ανοιχτός εν όψει της συνέχειας της σεζόν.

Το ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, εκεί δηλαδή που ήταν και η πραγματική ουσία της αναμέτρησης. Στο 17’ έπειτα από εξέταση του VAR ο ρέφερι Γκορτσίλας υπέδειξε σωστά πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, αφού ο Παπαγεωργίου βρήκε την μπάλα με το χέρι. Την ευθύνη ανέλαβε ο Φατιόν που άνοιξε το σκορ.

Στο 28’ σημειώθηκε η φάση που έκρινε κατά πολύ τον αγώνα υπέρ των γηπεδούχων, αφού ο Οικονομίδης αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη (αυστηρή απόφαση), ο Πανιώνιος έμεινε με 10 παίκτες και δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΛ βρήκε και το 2-0 με την κεφαλιά του Ουάρντα από ασίστ του Καρανίκα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 22 βαθμούς, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες παραμένουν στους 6 και με μεγάλο προβληματισμό εν όψει του 2020.