Super League: Γλίτωσε την ήττα στο τέλος η ΑΕΚ -Ισόπαλη 1-1 με τον Πανιώνιο

Φάση από το Πανιώνιος-ΑΕΚ/ Φωτογραφία: Eurokinissi

Στις καθυστερήσεις γλίτωσε την ήττα η ΑΕΚ που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Πανιώνιο για την τελευταία αγωνιστική της Super League.

Δεν έκλεισε την κανονική διάρκεια της χρονιάς με τον καλύτερο τρόπο η Ενωση που στραβοπάτησε στη Νέα Σμύρνη απέναντι στο μαχητικό σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45+1' με τον Εμμανουηλίδη, έχασαν πολλές ευκαιρίες και η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βίκτωρα Κλωναρίδη.

Το ματς

Ο Πανιώνιος έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι όταν ο Οικονομίδης πάτησε για τον Τσιλούλη, που γύρισε στον Αραμπούλι, αλλά ο Γεωργιανός δεν μπόρεσε να βάλει το σώμα του πίσω από την μπάλα. Στο 8ο λεπτό πάλι οι γηπεδούχοι απείλησαν, αυτή τη φορά από στημένη μπάλα με τον Ντομίνγκες να πιάνει κεφαλιά ανενόχλητος με τον Τσιντώτα να απομακρύνει σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία.

Στο 25’ ο Κότνικ έκανε μεγάλη επέμβαση όταν ο Μάνταλος πάσαρε στον Σαμπανάτζοβιτς που πλασάρει λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι. Η Ενωση είχε εξαιρετική στιγμή και στο 40’ με το σουτ του Βέρντε έξω από την περιοχή το οποίο εξουδετέρωσε επίσης επίσης ο Κότνικ.

Όσο η ώρα περνούσε στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ αύξανε την ένταση της πίεσής της, αλλά ήταν φλύαρη. Στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πήραν την μπάλα με τον Τσιλούλη, αυτός έβγαλε μια βαθιά αλλαγή παιχνιδιού για τον Αραμπούλι, που έκανε κακό σουτ το οποίο μετατράπηκε σε... σέντρα για τον Εμμανουηλίδη που σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ.

Με την έναρξη του β’ μέρους, ο Καρέρα αντικατέστησε τον Αλμπάνη, έχοντας κάνει έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του στα αποδυτήρια. Ωστόσο η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αλλάξει δραματικά την εικόνα της. Στο 58’ σε μια βαθιά μπαλιά, ο Αραμπούλι απέφυγε τον Τσιντώτα, που όμως στην συνέχεια τον πίεσε και εκτέλεσε λανθασμένα.

Στο 63’ ο έξοχος Κότνικ θα κάνει άλλη μια μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του Σιμόες μετά από γύρισμα του Κλωναρίδη. Στο 70΄ο Τσινττώτας έκανε επίσης μια σημαντική επέμβαση σε σουτ του Τσιλούλη, όπως και στο 73’ σε πλασέ του Εμμανουηλίδη.

Η ΑΕΚ έδειχνε να μην μπορεί να απειλήσει, αλλά ο Κλωναρίδης με δεξί σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα να προσκρούει ελάχιστα στο σώμα του Σταυρόπουλου και να καταλήξει στα δίχτυα στο 90+2’ για το τελικό 1-1.

Πανιώνιος - ΑΕΚ 1-1

Πανιώνιος (Λ. Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης (84’ Λυμπεράκης), Παπαγεωργίου, Εμμανουηλίδης (90+1’ Καμαρά), Τσιλούλης, Παπανικολάου, Αραμπούλι (89’ Ρέτσος)

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Χουλτ, Λάτσι, Σβάρνας, Παουλίνιο, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (71’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Αλμπάνης (46’ Κλωναρίδης), Βέρντε (77’ Μαχαίρας), Αραούχο