Super League: Ένα και... να καίει για τον ΠΑΟΚ -Νίκησε 1-0 στον Βόλο και έμεινε «ζωντανός» για τον τίτλο

Πέρασε με νίκη από τον Βόλο ο ΠΑΟΚ για την 26η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Το γκολ του Μπράντον Τόμας στο 30' ήταν αυτό που χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 1-0 επί του Βόλου στο «Πανθεσσαλικό», που ελπίζει βάσιμα για τον τίτλο στη Super League.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πιστοποίησε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, δέχθηκε ελάχιστη πίεση και το ένα γκολ που πέτυχε, ήταν αρκετό για να πάρει τους 3 βαθμούς, αν και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της.

Super League: Έχασε πολλές ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ, αλλά ένα γκολ του έφτασε για να νικήσει τον Βόλο

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εξ αρχής τα ηνία του αγώνα. Ο Εσκοβάλ πρόλαβε την ύστατη ώρα τον Ράφα Σοάρες (3'), ο Νάρεϊ απέτυχε σε δύο (10', 16') ευνοϊκές περιπτώσεις, με τον Κωνσταντέλια (24', 25') να έχει τις δικές του στιγμές. Εν τέλει, το γκολ ήρθε για τον ΠΑΟΚ στο ημίωρο. Ζίβκοβιτς, Ντόουγκλας Αουγκούστο και Νάρεϊ συνδυάστηκαν, με τον Εσκοβάλ να αποτυγχάνει να διώξει και τον Τόμας να πετυχαίνει το 0-1.

Οι Θεσσαλοί περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν έστω και στο ελάχιστο την εστία του Κοτάρσκι στο πρώτο μέρος. Σαφώς πιο χαμηλός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βόλο να πλησιάζει στην ισοφάριση στο 66', αλλά η ωραία ατομική ενέργεια του Ογκνιέν Οζέγκοβιτς σταμάτησε στον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη.

Ήταν και η μοναδική -ουσιαστικά- φάση μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ολιβέιρα πήρε όμορφα την μπάλα, αλλά η τελική προσπάθεια ήταν άστοχη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τους τρεις βαθμούς που τους διατηρούν στη διεκδίκηση του τίτλου, με την ομάδα του Κώστα Μπράτσου να πέφτει στην έκτη, αλλά να ελπίζει βάσιμα σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Βόλος - ΠΑΟΚ 0-1

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Σι, Τσοκάνης (90' Καρτάλης), Λούνα, Ντέλετιτς, Πιρές (87' Κάτσε), Τσιρίνος (81' Τάχατος), Οζέγκοβιτς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (76' Ντάντας), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (66' Τάισον), Νάρεϊ (75' Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας (66' Ολιβέιρα)