Super League: «Ξεμπούκωσε» και πήρε βαθιά ανάσα ο Παναιτωλικός -Νίκησε 3-0 τη Λάρισα

Φάση από τον αγώνα του Παναιτωλικού με τη Λάρισα/ Φωτογραφία: Eurokinissi

Πολύ βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός που νίκησε 3-0 τη Λάρισα στο Αγρίνιο για το ματς που έκλεισε την δεύτερη αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Ο Αντονί Μουνιέ αρχίζει -επιτέλους για τους Αγρινιώτες- να βγάζει την ποιότητά του όσο είναι είναι υγιής και απόψε προσέφερε ένα πραγματικό... σόου σκοράροντας δις δίνοντας προβάδισμα για μια άκρως σημαντική νίκη στην ομάδα του. Μπορεί τίποτα να μην τελειώνει από... τώρα, αλλά αυτό το 3-0 πρόκειται για ένα βήμα προς την σωτηρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντάουντα που έχει βάλει τρία γκολ στις τελευταίες δύο αναμετρήσεις απέναντι στην πρώην ομάδα του σκόραρε ξανά για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Το ματς

Το πρώτο μέρος είχε πολύ χαμηλό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να επιβληθούν, ενώ η ΑΕΛ είχε στριμωχτεί στο δικό της μισό. Πέρα από κάποια μακρινά σουτ του Ντάλσιο και του Ρόσα ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Κρίστινσον σε αυτό το διάστημα. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Ρόσα απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μιχαήλ να μην καταφέρνει από πολύ κοντά να σκοράρει.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Παναιτωλικός έδειξε ένα πιο αποφασιστικό πρόσωπο. Στο 53' ο Μουνιέ έκλεψε την μπάλα από τον Μιχαήλ και με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0, ενώ στο 61' ο Γάλλος έδωσε μια καταπληκτική ασίστ στον Ντάουντα με που με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0.

Ο Μουνιέ στο 77' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα όταν μετά από πάσα του Ρόσα, έκανε ένα τρομερό σουτ αφήνοντας άγαλμα τον Κρίστινσον για το 3-0.

Παναιτωλικός - Λάρισα 3-0

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Τζανακάκης (12’ λ.τρ. Tσιγγάρας), Μαλής, Λιάβας, Κέβιν, Ντάλσιο (86’ Λουσέρο) Ντίας, Ρόσα, Μουνιέ (86’ Αριγίμπι) Άλβαρες (79’ Μιμίτο), Ντάουντα

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μάρκοβιτς, Μιχάηλ, Μούζεκ (79’ Στελιάνο), Σεσέροβιτς (56’ Γκαζάλ), Μιλοσάβλιεβιτς, Μπούστος (79’ Πινακάς), Βινίσιους (57’ Ασούμπρε), Τόρζε (85΄Λουφάκης), Παπάζογλου