Super League: «Αυτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ιωνικό -Ήταν πολύ καλύτερος αλλά ισοφαρίστηκε στο 84' - iefimerida.gr

Σπόραρ εναντίον Ιωνικού
Σπόραρ εναντίον Ιωνικού / Φωτογραφία EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες και την υπεροχή αλλά απέσπασε ισοπαλία (1-1) με τον Ιωνικό εκτός έδρας, με γκολ του Αοσμαν στο 84', ο οποίος ισοφάρισε το τέρμα του Μπερνάρντ.

Ο Παναθηναϊκός έχασε ένα «κάρο» ευκαιρίες και το πλήρωσε λίγο πριν το τέλος του ματς.

Το σκορ άνοιξε για τους «πράσινους» ο Μπερνάρντ με θαυμάσιο τρόπο, ανοίγοντας λογαριασμό.

Ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε με τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια. Αριστερός μπακ ο Χουάνκαρ, δεξιός ο Κώτσιρας και ο Μάγκνουσον με τον Σάρλια στο κέντρο της άμυνας. Ρούμπεν, Τσέριν, Μπερνάρντ στη μεσαία γραμμή. Αριστερός εξτρέμ ο Παλάσιος, δεξιός ο Βαγιαννίδης και στη κορυφή ο Ιωαννίδης.

Ο Δημήτρης Σπανός για τον Ιωνικό ξεκίνησε με τον Χουτεσιώτη στην υπεράσπιση της εστίας. Δεξιός μπακ ο Μύγας, αριστερός ο Σάκιτς και ο Σόουζα με τον Ρομάο οι δύο στόπερ. Τσίμπτσαχ, Αντούνιες, Άοσμαν η τριάδα στη μεσαία γραμμή. Φαντιγκά, Λοβέρα στα άκρα και στη κορυφή ο Μάντζης.

Παρθενικό γκολ ο Μπερνάρντ

Από το πρώτο λεπτό του ματς ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε, είχε τον έλεγχο της μπάλας, έβγαλε πολλές ανακτήσεις ψηλά και στο 14' η υπεροχή του καρποφόρησε.

Μετά από ωραία ενέργεια του Ιωαννίδη, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το σουτ του Έλληνα επιθετικού και ο Μπερνάρντ από κοντά άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου με την πράσινη φανέλα.

Δύο λεπτά αργότερα ο ''Μπένι'' έδωσε… μισό γκολ στον Παλάσιος αλλά ο Αργεντινός εξτρέμ από το ύψος της μικρής περιοχής σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Ιωνικού.

Ο Παναθηναϊκός στο 34' άγγιξε το γκολ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρντ που πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ήταν καλύτερος αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις μεγάλες ευκαιρίες που έφτιαξε για να… καθαρίσει το παιχνίδι.

«Έμφραγμα» στο 84'

Στο 58' ο Ιωαννίδης σούταρε πάνω στον Χουτεσιώτη, στο 67' ο Τσέριν αμαρκάριστος από πλάγια θέση δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ στο 80' ο Σπόραρ πέρασε τον Χουτεσιώτη αλλά σε κενό τέρμα το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Σόουζα πρόλαβε πάνω στη γραμμή.

Ο Ιωνικός παρέμεινε ζωντανός και στο 84' ο Άοσμαν τιμώρησε το ''τριφύλλι''. Μετά από ωραία επίθεση, ο Άοσμαν έπαιξε ωραία με πλάτη, πέρασε τον Κώτσιρα και με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-1. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς πίεσαν για το γκολ αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό, με την κεφαλιά του Σπόραρ στις καθυστερήσεις να περνά ψηλά άουτ.

Στη Νίκαια ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του γκέλα στο φετινό πρωτάθλημα.