Ατρόμητος - Απόλλων Σμύρνης 1-0: «Υπογραφή» παραμονής στη Super League από τον Κουλούρη στις καθυστερήσεις - iefimerida.gr

Ο Κουλούρης χάρισε στον Ατρόμητο ένα τρίποντο μισή παραμονή στη Super League επί του Απόλλωνα Σμύρνης / Φωτογραφία: Intime-ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Μια νίκη μισή παραμονή στη Super League πανηγύρισε ο Ατρόμητος με 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης, στο Περιστέρι, χάρη σε γκολ του Κουλούρη στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας στα δυτικά προάστια ήταν θρίλερ, από το οποίο «ζωντανός» βγήκε ο Ατρόμητος που επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης 1-0. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα η «Ελαφρά Ταξιαρχία » έχασε πέναλτι με τον Παμλίδη, το οποίο απέκρουσε ο έτερος ήρωας των Περιστεριωτών, ο Γιαννιώτης.

Το κακό από κάθε άποψη ματς της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ επεφύλασσε έντονες συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά. Ο ουραγός Απόλλων είχε τη «χρυσή» ευκαιρία να σκοράρει, αλλά αυτή πήγε χαμένη. Πλέον, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ίσως θα πρέπει να αρχίσει να συμβιβάζεται με την ιδέα του υποβιβασμού.

Ο Ατρόμητος συνέχισε το σερί επί του Απόλλωνα

Μετά από δύο νίκες επί της «Ελαφράς ταξιαρχίας» στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο Ατρόμητος κατάφερε να κάνει το 3x3. Η ομάδα του Κρις Κόουλμαν είχε πάρα πολύ καλή ψυχολογία μετά τις τρεις νίκες που πέτυχε στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, ήθελε το τρίποντο για να μπει με το… δεξί στο μίνι πρωτάθλημα που διεξάγεται και τα κατάφερε έστω κι αν στάθηκε τυχερός στη φάση του 88ου λεπτού.

Τα πρώτα 45 λεπτά στο Περιστέρι ήταν από εκείνα που ξεχνιούνται πολύ γρήγορα, καθώς δεν είχε φάσεις, αντίθετα έγιναν πολλά λάθη εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής για να δημιουργήσουν κάποιες επικίνδυνες φάσεις, χωρίς, όμως, να τα καταφέρνουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα αυτό έγιναν 7 τελικές και από τις δύο ομάδες, αλλά καμία από αυτές δεν πήγε προς την εστία.

Δεν άλλαξε δραματικά η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη. Μετά το 60' ο Απόλλων Σμύρνης άρχισε να ρισκάρει και να πιέζει περισσότερο τους γηπεδούχους, καθώς ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια.

Στο 86' οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία ν΄ ανοίξουν στο σκορ, μετά το χέρι του Καστεγιάνο και το πέναλτι που υπέδειξε ο Πορτογάλος, Κορέια. Η εκτέλεση του Παμλίδη, όμως, ήταν καλή κι ο Γιαννιώτης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

Τελικά, στο 90+2' ο Κουλούρης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά την πάσα του Σπιριντόνοβιτς, χαρίζοντας τη νίκη στοοσύνολο του Κρις Κόουλμαν και ταυτόχρονα τη σχεδόν βέβαιη παραμονή στην κατηγορία των μεγάλων.

Ατρόμητος - Απόλλων Σμύρνης 1-0

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας (64' Στρούγγης), Χαρίσης (78' Ερλινγκμαρκ, Σάλομον, Ντένιτς (66' Ναμπί), Αλιμπέκ (66΄ Κλωναρίδης), Μουνίθ (78' Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής (82' Μπαξεβανίδης), Μπρούνο Άλβες, Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Τσίμσπαχ (72' Μαρτίνεζ), Ιωαννίδης, Ντάουντα (62' Παμλίδης)