Super League: Μεγάλη ανατροπή για τον Παναιτωλικό, 1-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ [βίντεο]

Εξαλλοι πανηγυρισμοί για τους παίκτες του Παναιτωλικού/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Ο Παναιτωλικός πήρε μια τεράστιο νίκη με 2-1 στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ και μάλιστα έπειτα από ανατροπή.

Στο άδειο ΟΑΚΑ, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ανσαριφάρντ στο 44΄, όμως στο 78΄ ο Καρέλης και στο 84΄ ο Μεντόσα οδήγησαν την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου στην σπουδαιότερη νίκη της στην εφετινή σεζόν.

Το ματς

Με αρκετές απουσίες ποδοσφαιριστών ιδιαίτερα επιδραστικών στο παιχνίδι της (Τσούμπερ, Αραούχο), η ΑΕΚ παρουσίασε πολύ μέτρια εικόνα στο α΄ ημίχρονο. Με τον Αμραμπατ σε κακή ημέρα και τον Λιβάι Γκαρσία να μην έχει «μπει» στο ρυθμό του αγώνα, οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν πάρα πολύ στη δημιουργία, παρά την εξαιρετική παρουσία -για ακόμα μία αγωνιστική- του Πέτρου Μάνταλου. Ο αρχηγός ήταν αυτός που δημιούργησε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με έξοχη πάσα στον Ανσαριφάρντ στο 36΄, αλλά το σουτ του Ιρανού απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μελίσσας.

Ο Ανσαριφάρντ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου, όταν έφυγε στην κόντρα και διένυσε απόσταση μεγαλύτερη των 60-65 μέτρων. Η αμυντική προσπάθεια του Βργκοτς ήταν… τραγική και ο Καρίμ κατάφερε να τον «αδειάσει» και να πλασάρει στην κλειστή γωνία για να γράψει το 1-0.

Ένα γκολ στο πιο κρίσιμο -χρονικά- σημείο ενός τέτοιου αγώνα. Φαινόταν και στις αντιδράσεις των φιλοξενούμενων φεύγοντας προς τα αποδυτήρια, πόσο «σκασμένοι» ήταν που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα του διαιτητή. Η ανάπαυλα θα τους έδινε τη δυνατότητα να ανασυνταχθούν με το ηθικό στα ύψη. Τώρα, ήταν υποχρεωμένοι να επιτεθούν, εναντίον ενός de facto ανώτερου αντιπάλου.

Με την εκκίνηση του β΄ ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να «τελειώσει» το ματς. Στο 47΄ το απευθείας φάουλ του Τζαβέλλα «τράνταξε» το δοκάρι του Μελίσσα, ο οποίος στο 48΄ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία. Όσο περνούσε ο χρόνος ο Παναιτωλικός έβρισκε τα «πατήματά» του και άρχισε να πλησιάζει την περιοχή του Τσιντώτα, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 77΄ πάλι ο Μελίσσας απέκρουσε εξαιρετικά το διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ, αλλά αμέσως μετά ο Παναιτωλικός ισοφάρισε! Ο Ντουάρτε «έβγαλε» τον Καρέλη «στην πλάτη» της άμυνας της ΑΕΚ και ο έμπειρος επιθετικός πλάσαρε τον Τσιντώτα ισοφαρίζοντας 1-1 στο 78΄.

ΑΕΚ-Παναιτωλικός 1-2

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας (80΄ Ρότα), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (87΄ Κοσίδης), Λε Ταλέκ (80΄ Σάκχοφ), Μάνταλος, Αμραμπατ (87΄ Γέβτιτς), Γκαρσία (65΄ Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Βργκοτς, Αντούνες (64΄ Μάρτενσον), Λούι, Χουχούμης, Μπαρμπόσα (70΄ Μορσέι), Κορνέλιους, Ντουάρτε, Φλόρες, Μεντόσα, Βέργος (70΄ Καρέλης)