Super League: Η ΑΕΚ «καθάρισε» με 3-1 τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ

Πανηγυρισμοί των παικτών της ΑΕΚ -Φωτογραφία: INTIMESPORT/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ την 17η αγωνιστική της Super League αφού κατάφερε και πήρε το «τρίποντο» από τον Παναιτωλικό, νικώντας με σκορ 2-1 την ομάδα του Αγρινίου.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες. Την αρχή για την ομάδα του Καρέρα έκανε ο Μάρκο Λιβάγια στο 29' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Ντίας στο 42' να φέρνει το ματς στα ίσα για τον Παναιτωλικό. Στο β' ημίχρονο οι παίκτες της ΑΕΚ ανέβασαν στροφές, με το Λιβάγια στο 56' να παίρνει ξανά το όπλο του, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση. Στο 79' ο Λιβάγια ανατράπηκε από τον Γιοβάνοβιτς. Ο Τάσης αρχικά δεν έδωσε τίποτα, αλλά στη συνέχεια μετά από έλεγχο του VAR έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Βέρντε ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έφτασε τους 31 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη έχοντας συγκεντρώσει 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ-Παναιτωλικός: Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Βράνιες, Χουλτ, Σαμπανάτζοβιτς (46’ Σιμόες), Κρίστιτσιτς, Ντέλετιτς (46’ Βέρντε), Αλμπάνης (84’ Μάνταλος), Λιβάια, Γιακουμάκης

Παναιτωλικός: (Μάκης Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Τσιγγάρας, Τζανακάκης (67’ Ντουάρτε), Ταχάρ, Σανιά, Ντίας, Λιάβας (37’ Μιμίτο), Σίεστεντ, Μπαΐροβιτς (75’ Φυτόπουλος)