Super League 2: Μεγάλη μάχη για την δεύτερη θέση -«Παλεύουν» Απόλλων Σμύρνης, Λεβαδειακός και Χανιά [βίντεο] - iefimerida.gr

Φάση από το Εργοτέλης - Λεβαδειακός
Φάση από το Εργοτέλης - Λεβαδειακός/ Φωτογραφία: AP Images

Μεγάλη «μάχη» γίνεται για την δεύτερη θέση στην Super League 2 με τον Λεβαδειακό να παίρνει το διπλό σήμερα στην έδρα του Εργοτέλη και να διατηρεί τις ελπίδες του.

Οι Βοιωτοί επικράτησαν 1-3 των «κιτρινόμαυρων» στο Παγκρκήτιο. Αυτή ήταν μάλιστα η 8η νίκη για την ομάδα της Λιβαδειάς στα τελευταία 10 παιχνίδια της. Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατούν καλύτερα και είχαν μάλιστα δοκάρι στο 7' με τον Προβυδάκη ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ροβίθης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μπάγιτς.

Ο Λεβαδειακός έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη πετυχαίνοντας τρία γκολ σε 20 λεπτά (από το 70' μέχρι το 89'). Αρχικά στο 70' ο Μεχία με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Καλογεράκη. Στο 83' ο Νίκας έγραψε το 0-2 με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 89' ο Βήχος με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ του Εργοτέλη. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 95' σε 1-3, με πέναλτι που κέρδισε από τον Ανγκουα ο Τσέλιος και αξιοποίησε ο Ροβίθης.

Super League 2: Κρατά την δεύτερη θέση ο Απόλλων Σμύρνης

Οσον αφορά στην αγωνιστική δράση των προηγούμενων ημερών, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε (1-2) στη Δράμα την Δόξα και συνεχίζει την πορεία του προς την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε (1-2) επίσης εκτός έδρας τον Καραϊσκάκη Αρτας και διατήρησε την δεύτερη θέση, ενώ τα Χανιά παρέμειναν στο κυνήγι της Ελαφράς Ταξιαρχείας νικώντας 2-1 την Παναχαϊκή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Super League 2:

• Απόλλων Πόντου-Απόλλων Λάρισας 0-3 (67’ πεν. Χατζής, 81’ Σιφναίος, 90’ Μπαστακός)
  • Δόξα Δράμας-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (63’ Κρητικός – 21’ Κρίζμαν, 94’ Λέο)
  • Κέρκυρα-Πλατανιάς 0-2 (10’ Φούφλια, 55΄Κωστίκος)
  • ΑΕ Καραϊσκάκης-Απόλλων Σμύρνης 1-2 (67’ Χατζηστραβός / 2’ αυτ. Καπίας, 62’ πέν Μπεντινέλι)
  • Χανιά-Παναχαϊκή 2-1 (4’ Κάσσος, 42’ Γιάκος / 15’ Μαυριάς)
  • Εργοτέλης-Λεβαδειακός 1-3 (90’+5’ πέν. Ροβίθης / 70’ Μεχία, 83’ Νίκας, 90’ Βίχος)

Η βαθμολογία της Super League 2 (σε 19 αγώνες)