Super League: Ο ΠΑΟΚ «καρδιοχτύπησε» αλλά νίκησε (2-1) τον Πανιώνιο

Ο Ακπομ μετά το γκολ του -Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τη... φωτιά στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, ωστόσο κατάφερε και πήρε τη νίκη με 2-1, για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League 1.

Τα γκολ για τον ΠΑΟΚ πέτυχαν οι Ακπομ και Σφιντέρσκι, ενώ για τον Πανιώνια είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τσιλούλης στο 57'.

Στο 14' ο Τσούμπα Ακπομ άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ με γωνιακό δυνατό σουτ από ασίστ του Μίσιτς. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι υποτονικός και με λάθη, οπότε σε ένα από αυτά ο Τσιλούλης, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, με ωραίο σουτ πέτυχε την ισοφάριση, στην πρώτη τελική της ομάδας του. Ο ΠΑΟΚ πίεσε και στο 74' ο Σφιντέρσκι με ανάποδο σουτ λύτρωσε τον ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας το 2-1 μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ και αφού το VAR συναίνεσε, μετά από τρίλεπτο σχολαστικό επανέλεγχο.

Οι συνθέσεις στο ΠΑΟΚ - Πανιώνιος

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα):Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (38 λ.τ. Ίνγκασον), Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Μίσιτς, Λημνιός (74’ Πέλκας), Ζαμπά (60’ Μπίσεσβαρ), Σφιντέρσκι, Ακπόμ

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος):Κότνικ, Σαραμαντάς (86’ Μιλόγεβιτς), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Καμαρά, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Ρέντζας (86’ Λυμπεράκης), Άρτσε (56’ Τσιλούλης), Αραμπούλι.