Super League: Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ και έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα - iefimerida.gr

Ο Ματιέ Βαλμπουενά πανηγυρίζει το γκολ του
Ο Ματιέ Βαλμπουενά πανηγυρίζει το γκολ του -Φωτογραφία: Eurokinissi

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη Super League 1 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με 1-0 την ΑΕΛ εκτός έδρας, με γκολ του Ματιέ Βαλμπουενά.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 7ο λεπτό ο Ματιέ Βαλμπουενά με πέναλτι. Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχασε ευκαιρίες για να φθάσει στο γκολ, ενώ δύο τέρματα, σε προσπάθειες του Ελ Αραμπί, ακυρώθηκαν (ορθά) μετά από έλεγχο των φάσεων από το VAR.

Η ΑΕΛ προσπάθησε με αντεπιθέσεις ν' απειλήσει την εστία του Σα και είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 45ο λεπτό. Τότε ο Ντάουντα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την... ασίστ του Μπουχαλάκη και αστόχησε εξ' επαφής με τον Σα εξουδετερωμένο ουσιαστικά, σουτάροντας άουτ!

Οι συνθέσεις στο ΑΕΛ - Ολυμπιακός

ΑΕΛ (5-3-2): Κρίστινσον, Μπέρτος (79’ Καρανίκας), Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ, Ζίβκοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (64’ Νούνιτς), Σεσέροβιτς, Μπούστος, Ντάουντα (81’ Φιλίποβιτς).

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας (65’ Κούτρης), Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (61’ Καμαρά), Βαλμπουενά, Ποντένσε (82’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθήνας).