Super League: Χωρίς νικητή (0-0) το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ -«Ασφαιροι» Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ - iefimerida.gr

Φάση από το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ
Φάση από το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο ΟΑΚΑ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League.

Με τις καλύτερες των προϋποθέσεων ξεκίνησε το παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο. Στο παιχνίδι υπήρχε ρυθμός, αλλά και φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αποφασισμένοι να ανακάμψουν μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό την προηγούμενη εβδομάδα. Ετσι, ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς νίκη για 4 διαδοχικά ματς για πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια.

Οσο περνούσαν τα λεπτά όμως η ποιότητα και ο ρυθμός του αγώνα έπεφταν, ο Γιώργος Δώνης επιχείρησε να κρατήσει την ισοπαλία για την ομάδα από το να ρισκάρει την ήττα και τα κατάφερε μιας και ο Αμπελ Φερέιρα δεν βρήκε λύση απέναντι στην καλά οργανωμένα άμυνα του Παναθηναϊκού.

Πλέον αμφότερες οι ομάδες συνεχίζουν χωρίς νίκη στα πλέι οφ της Super League καθώς την προηγούμενη εβδομάδα, οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την ΑΕΚ, ενώ οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν 0-1 από τον Ολυμπιακό στην Τούμπα. Ο Δικέφαλος, έχει πλέον 53 βαθμούς στη δεύτερη θέση έναντι 52 της Ενωσης που έχει και έναν αγώνα λιγότερο. Το τριφύλλι ανέβηκε στους 46 βαθμούς.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυναμικά στο πρώτο μέρος. Εδειχνε να έχει αρκετές λύσεις επιθετικά και τον Πέλκα σε αρκετά καλή ημέρα. Ο Αμπελ Φερέιρα, ζήτησε αντίδραση από τους παίκτες του μετά την κακή εμφάνιση της προηγούμενης εβδομάδας. Αγωνσιτικά υπήρξε αντίδραση, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε απειλήσει ήδη τον Διούδη με τον Πέλκα να «χορεύει» την άμυνα των γηπεδούχους, αλλά το σουτ του να σταματά στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. Γενικότερα, οι Θεσσαλονικείς επιχείρησαν αρκετά σουτ και από μακριά ψάχνοντας το γκολ. Ο Διούδης έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και στο 27' λεπτού απέκρουσε τις προσπάθειες Λημνιού και Πέλκα, ενώ ο τελευταίος αστόχησε ανενόχλητος με κεφαλιά στο 34''

Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα, ισορροπώντας την εικόνα του ματς με καλό πρέσινγκ, αλλά και πάλι δεν έβρισκαν φάσεις. Ο Διούδης χρειάστηκε και πάλι στο 47' αποκρούοντας σουτ του Πέλκα, ενώ αργότερα είπε «όχι» και σε Άκπομ, Λάμπρου.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται πλέον να βρει ανοιχτούς χώρους και να περιορίζεται αρκετά. Μάλιστα, λίγο πριν τη λήξη ο Καμπετσής έχασε σημαντική ευκαιρία για να «κλέψει» το τρίποντο για την ομάδα του.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 0-0

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (73’ Καμπετσής), Ζαχίντ (46’ Αγιούμπ), Μπουζούκης (87’ Κολοβός), Μακέντα (87’ Νούνες), Χατζηγιοβάνης (58’ Ανουάρ).

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (46’ Μάτος), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (86’ Εσίτι), Ελ Καντουρί, Λημνιός (86’ Μαουρίτσιο), Πέλκας (78’ Ροντρίγκο), Μπίσεσβαρ (46’ Λάμπρου), Άκπομ.