Super Cup: Νίκησε την ΑΕΚ και πέρασε στον τελικό ο Προμηθέας Πάτρας - iefimerida.gr

Super Cup: Νίκησε την ΑΕΚ και πέρασε στον τελικό ο Προμηθέας Πάτρας

Φάση από το Προμηθέας-ΑΕΚ
Φάση από το Προμηθέας-ΑΕΚ/ Φωτογραφία: intime news

Την ευκαιρία για την επανάληψη του περσινού θριάμβου θα έχει αύριο (26/9, 21:00) στον τελικό του 2ου Super Cup ο Προμηθέας Πατρών.

Οι κάτοχοι του τίτλου επικράτησαν άνετα στο «Δ. Τόφαλος» με 88-71 της ΑΕΚ, στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό, και πήραν το εισιτήριο για καταληκτική αναμέτρηση, όπου ενώπιον του κοινού τους θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό. Στον αντίποδα, η Ένωση θα αναμετρηθεί με το Λαύριο στον «μικρό τελικό» (26/9, 16:30).

Μετά το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο εξαργύρωσε την απόλυτη κυριαρχία της στα ριμπάουντ στην τρίτη περίοδο και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-9, ξεφεύγοντας στο 27΄ με +20 (68-48).

Με την ΑΕΚ να έχει ξεμείνει από ενέργεια, ο Προμηθέας δεν… αγχώθηκε στην τέταρτη περίοδο και διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας έφτασε άνετα στο τελικό 88-71.

Οι Ρέι (19π.), Ρογκαβόπουλος (16π.), Χαντ (15π.) και Μάιλς (12π.) οδήγησαν την επίθεση των Αχαιών, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους.

Προμηθέας-ΑΕΚ 88-71

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Λουίς Κασιμίρο): Ρέι 19 (2), Γκάντι 4, Χαντ 15, Ρογκαβόπουλος 16 (1), Μάιλς 12 (3), Σβαρτζ 4, Γκραντ 9, Αγραβάνης 4, Γκίκας, Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας, Τανούλης.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Χάρις 16 (4), Ανγκόλα 13 (1), Γέλοβατς 12 (1), Γκρίφιν 9 (1), Βαουλέτ 6, Κόλομ 5 (1), Μπόγρης 2, Φλιώνης 5, Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος.