Στον δεύτερο γύρο του όπεν της Οστράβα η Σάκκαρη -Εύκολη νίκη επί της Πλίσκοβα - iefimerida.gr

Στον δεύτερο γύρο του όπεν της Οστράβα η Σάκκαρη -Εύκολη νίκη επί της Πλίσκοβα

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει με σφιγμένη την γροθιά
Συνεχίζει στο όπεν της Οστράβα η Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία: AP

Ανετη πρόκριση στον δεύτερο γύρο του όπεν της Οστράβα πήρε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ της Κριστίνα Πλίσκοβα (6-3, 6-3), για να προκριθεί στην επόμενη φάση, όπου την περιμένει το Νο1 του ταμπλό, η Ελίβα Σβιτόλινα.

Η Σάκκαρη πήρε μία άτυπη ρεβάνς από την αντίπαλό της, που την είχε κερδίσει φέτος στο τουρνουά του Παλέρμο, κάνοντας μία πολύ καλή εμφάνιση. Χρειάστηκε μία ώρα και 19 λεπτά, μαζί με 4 μπρέικ στο παιχνίδι, ώστε να προκριθεί στον επόμενο γύρο, όπου έχει πιο δύσκολη αποστολή.

Απέναντι στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης έχει βρεθεί δύο φορές και οι δύο το 2019. Η πρώτη ήταν στη φάση των «32» του Γουίμπλεντον, όπου η Ουκρανή επικράτησε με 2-1 σετ, ενώ στα τρία σετ κέρδισε και η Σάκκαρη τον δεύτερο αγώνα που έδωσαν μεταξύ τους, στο τουρνουά του Σαν Χοσέ, στα προημιτελικά.